Türkiye'de Her Yıl 120 Bin Kişi Ölüyor!

Türkiye'de Her Yıl 120 Bin Kişi Ölüyor!
Türkiye'de, sigara kullanımına bağlı hastalıklar nedeniyle her yıl 120 bin kişinin öldüğü bildirildi...

KÜTAHYA -
Kütahya Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, sigara içen her 4 kişiden birinin, beklenenden daha erken bir dönemde hayatını kaybettiği, Türkiye'de her yıl trafik kazalarında 5 bin kişinin, sigaraya bağlı nedenlerden 120 bin kişinin öldüğü belirtildi.
Sigara kullanımının, halk sağlığını tehdit eden ve mutlaka mücadele edilerek önlenmesi gereken bir halk sağlığı sorunu olduğuna işaret edilen açıklamada, şöyle denildi:
''Aktif ve pasif sigara içiciliğinin ölümlere, hastalıklara ve sakatlıklara neden olduğu, psikolojik ve maddi açıdan da kişi ve toplum sağlığını tehdit ettiği bilinen gerçeklerdir. Dünyada yılda 5 milyon kişi, ülkemizde ise yılda 120 bin kişi sigara nedeniyle ölüyor. Önlem alınmadığı takdirde bu sayıların 2030 yılında dünyada 10 milyona, ülkemizde ise 240 bine ulaşması beklenmektedir. Halen sigara içmediği halde sigara dumanına maruz kaldığı için dünyada 1 milyon kişi hayatını kaybetmektedir. Sigaranın neden olduğu kanser ölümlerine bakıldığında da sorunun ne kadar ciddi olduğu açık olarak görülmektedir. Tüm kanserlerin yüzde 30'unun, kanserden ölümlerin yüzde 50'sinin, akciğer kanserinin yüzde 90'ının nedeni sigaradır.''
Açıklamada, Kütahya merkez ve ilçelerinin 2009 yılı TÜİK verilerine göre 571 bin 804 olan nüfusunda 1881 kişinin hayatını kaybettiği, bunlardan 269'unun kanserden, bunun da 93'ünün akciğer kanserinden olduğunun belirlendiği duyuruldu.
Merkezde 149 kanser ölümünden 53'ünün akciğer kanserinden meydana geldiğine işaret edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:
''Aslanapa'da 4 kanser ölümünün tamamı, Çavdarhisar'da 2 kanser ölümünden 1'i, Domaniç'te 4 kanser ölümünden 2'si, Emet'te 4 kanser ölümünden 1'i, Gediz'de 13 kanser ölümünden 4'ü, Hisarcık'ta 2 kanser ölümünden 1'i, Pazarlar'da 3 kanser ölümünden 1'i, Simav'da 34 kanser ölümünden 17'si, Tavşanlı'da 55 kanser ölümünden 10'u akciğer kanserinden olmuştur. İlimizde de insan sağlığı açısından önemli bir risk unsuru olan sigara alışkanlığının çok yaygın olduğu görülmektedir. Solunum yolları hastalıkları, akciğer kanseri, prostat kanseri ve daha birçok hastalıkların nedeni olan sigaradan özellikle çocuklarımızı ve gençlerimizi korumalı, onların bu kötü alışkanlığı edinmemeleri için gayret göstermeliyiz.''

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com