"Türkiye'de ifade özgürlüğü tehdit altında"

"Türkiye'de ifade özgürlüğü tehdit altında"
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, medya patronlarıyla 20 Ekim 2011 tarihinde Başbakanlık konutunda yaptığı toplantıya Sözcü, Cumhuriyet, Aydınlık ve Taraf gazetelerinin çağrılmamasıyla ilgili olarak CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran’ın kendisine yönelttiği
45 gazeteye geçen yıl 95,5 milyon TL resmi ilan verildiğini bildiren Oran ise "Türkiye'de ifade özgürlüğünün tehdit altında" olduğunu belirtti. 
 
Başbakan Erdoğan yerine önergenin diğer sorularını yanıtlayan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ise Bugün ve Star gazetelerinin az okunduğunu ima etmesi dikkat çekti. Yıldırım, Sözcü gazetesinin niçin THY uçaklarına alınmadığı sorusunu da yanıtsız bırakmayı tercih ederek iç hat uçuşlarına gazete satın almadıklarını belirtmekle yetindi. Yıldırım, geçen yıl 11 aylık dönemde 45 gazeteye toplam 95,5 milyon TL’lik resmi ilan ödemesi yapıldığını da açıkladı. 
 
4 GAZETEYE AYRIMINI, GÖRMEZDEN GELDİ
 
Yıldırım’ın, Başbakan adına yanıtladığı önergedeki "Hakkari'de 19 Ekim 2011'de askerimizin şehit düşmesinin hemen ertesinde 20 Ekim'de Başbakanlık Resmi Konutu'nda medya patronlarıyla yaptığınız toplantıya Sözcü, Cumhuriyet, Taraf ve Aydınlık gazetelerinin sahip ve yöneticilerini çağırmamanızın nedeni nedir? Bu bir ayrımcılık değil midir?" sorusunu görmezden gelmesi dikkat çekti.

Oran, bu soruya yanıt verilmemesi üzerine şu açıklamayı yaptı: 
 
"O tarihte Türkiye terörün en büyük acısını yaşadı, terörle mücadele için bir yol haritasını programına almayan hükümet apar topar TBMM'de artan terör olaylarıyla ilgili bir toplantı yaptı, Başbakan ona da katılmadı, böyle medya patronlarına ihtarname niteliğinde bir toplantı düzenledi, onda da ayrımcılık yaptı. Bunu soruyoruz, buna da hiçbir cevap alamıyoruz.

"Basın özgürlüğü konusunda çok ağır bir dönem geçiriyoruz. Başbakan açıkça bir gazeteciyi tehdit niteliğinde açıklamalar yapıyor, geçmişten beri basına yönelik büyük bir tahammülsüzlük gösteriyor. Avrupa Parlamentosu tarafından hazırlanan raporlarda bile bu baskıların basını otosansüre ittiği, Türkiye'de ifade özgürlüğünün tehdit altında olduğu ifade ediliyor. Yani mızrak çuvala da sığmıyor, herkes durumu görüyor. Herhalde Bakan da bu durumu gördüğü için, bu konuda bir açıklama yapamamış, suskun kalmış.

"Basın mensupları baskı altında olan, ayrımcılığa uğrayan bir ülkeye demokrasi denemez. Gelecekte biz bu manzaraları görmek istemiyoruz, basının özgür olduğu, kimsenin fikri, düşüncesi, inancı sebebiyle ayrımcılığa uğramadığı bir ülke istiyoruz. Türkiye demokratik bir ülke olacaksa, basın özgür olduğunda olacak. Biz de bu yönde çalışmaya devam edeceğiz." 
 
SÖZCÜ'NÜN ALINMAMA GEREKÇESİ
 
Oran’ın, havaalanlarının VIP salonlarında sadece Bugün ve Star gazeteleri satın alınmasına karşın çok satan Posta, Hürriyet, sabah, Habertürk, Sözcü, Türkiye, Milliyet, Takvim, Akşam ve Vatan gibi gazetelerin bulunmadığı sorusuna Bakan Yıldırım’ın verdiği yanıt dikkat çekti.

Yıldırım, çok okunan gazeteleri yolcuların yanında götürmesi nedeniyle sözü edilen iki gazetenin salonda kaldığını şu şekilde anlattı: 
 
“Yapılan incelemede; gazete satın alınan VIP salonlarında, herhangi bir kısıtlama olmaksızın, tüm yayınlardan belirli sayıda alındığı; tirajı yüksek çok okunan yayınların, VIP yolcuları tarafından beraberlerinde götürülmesi nedeniyle tükendiğinden; daha sonra gelen VIP yolcularının anılan yayınlara ulaşamadıkları tespit edilmiştir.” 
 
Yıldırım, THY uçaklarına niçin diğer gazeteler alınırken Sözcü’nün satın alınmadığına ilişkin soruya ise “Şirket politikaları gereği içhat uçuşlarında gazete dağıtılmamakla birlikte, havalimanı içerisindeki bankolarda ve dış hat uçuşlarında yolcu istekleri doğrultusunda geniş bir gazete yelpazesine yer verilmektedir” yanıtını verdi.(EAK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com