"Türkiye'de İİBF'lerin rolünün sorgulanması önemli”

"Türkiye'de İİBF'lerin rolünün sorgulanması önemli”
Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) İİBF Dekanı Prof.Dr. Sami Denker, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültelerinin (İİBF) sorgulanmasının önemli olduğunu bildirdi.

Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) İİBF Dekanı Prof.Dr. Sami Denker, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültelerinin (İİBF) sorgulanmasının önemli olduğunu bildirdi.
Türkiye'de İktisadi ve İdari Bilimler Fakültelerinin rolü ile ilgili olduğunu belirten Denker, bunlardan birinin Türkiye'de İktisat eğitimi diğerinin ise Kamu yönetimi ve uluslararası İlişkiler eğitimi ile ilgili olduğunu ancak yapacakları sunumun geniş olması, daha iyi tartışılabilmesi için sonraki toplantıda konunun görüşülmesinin uygun olacağını ifade etti.
Prof.Dr. Denker'in teklifi sonrası toplantıda Bologna Sürecinde yaşanan deneyimlerin ele alınması ve bilgi paylaşılması kararı alınarak sonraki toplantıda Türkiye'de İİBF'lerin rolünün ve yeniden yapılanmalarının masaya yatırılması kararlaştırıldı.
Bologna sürecine girmeden bir yıl önce kamu yönetimi bölümünde olmak üzere daha sonra dört bölümü de kapsayacak şekilde ders programlarının yenilenmesiyle ilgili düşüncelerini ifade eden Prof.Dr. Denker şunları söyledi: 'Reel olarak Türkiye'deki İİBF'den mezun olan öğrenci sayısı giderek artarken mezun olan öğrencilere talepte bir düşüş var. Onun için Türkiye'de İİBF'lerin rolünün sorgulanması, bölümler bazında sorgulanması, belki derslerin, programların yeniden yapılanması konusunda anketler yaptık. Mezun öğrencilerle anketler yaptık. Karşılaştıkları sorunları öğrendik. Beklentilere yönelik anketler yaptık. Mezun olan öğrencileri talep edecek işler, sektörler bakımından anketlerimiz oldu. Anketlerin bazıları değerlendirme aşamasında. Türkiye'de İİBF'lerin rolünün sorgulanması çok önemli ve daha kapsamlı çalışmayı gerektiriyor.'
“BOLOGNA SÜRECİNE GEÇİŞİMİZ SORUNLU OLMADI”
İİBF'nin Bologna sürecine geçişine de değinen Denker, Dumlupınar Üniversitesi'nin Bologna Sürecine geçişinden önce İİBF olarak anket çalışmaları yaptıklarını belirterek, “O nedenle Bologna Sürecine geçişimiz çok da sorunlu olmadı” şeklinde düşünceleri ifade etti.
Dumlupınar Üniversitesi İİBF Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr. Catürk Caner, Dumlupınar Üniversitesi'nin Bologna Süreci uygulamaları konusunda Adım Üniversitesi temsilcilerini bilgilendirdi.
Yrd. Doç:Dr. Cantürk Caner, 21. yüzyıl bilgi toplumu olarak tanımlandığını anımsatarak, “Bilgi toplumunda bilgi bir yaşama biçimi, düşünme biçimi. Bu yaşam tarzını öncelikli olarak eğitim kurumları üretiyor. Üniversiteler, akademik araştırma merkezleri bilginin üretildiği nihai merkezler olma özelliğini gösteriyor. Aynı zamanda yenidünyanın gerekliliğini anlayan, yorumlayan ve kullanan bireyler yetiştiren çok önemli kurumlar olarak karşımıza çıkıyorlar. Bilgi toplumu sürecinde özellikle yükseköğrenim ve öğretim üç aşamalı bir süreç olarak değerlendiriliyor. Bireyselleştirilmiş kişisel öğretim, kişinin niteliklerini ortaya çıkaran öğretim, sürdürülebilir öğretim yani anaokulundan başlayarak ölünceye kadar hayatın değişik köşelerinde ve değişik meslek gruplarında sürdürülebilen, süren öğretim. Üçüncü öğretim biçimi de meslek öğretimi. Özellikle bilgi toplumunda herkesin kişisel niteliklerine, yeteneklerine ve aldığı eğitime uygun olarak bir meslek sahibi olması kaçınılmaz. “ şeklinde konuştu.
Bilgi toplumunda eğitime yüklenen temel misyonun farklılıkların giderilmesi, ortak dil ve yöntemlerin belirlenmesi ve bilginin birlikte üretilmesi olduğunu kaydeden Caner şunları söyledi: “Bilgi toplumunun içinde bulunduğu ortam küreselleşmiş bir dünya. Dolayısıyla bugün günümüzde gerek zaman gerekse mekân bakımından artık farklılıklar ortadan kalktı. İngilizce başta olmak üzere çeşitli semboller, çeşitli yöntemler, çeşitli bilim dilleri geliştirilerek artık belirli bir çerçevede olaylara, olgulara ortak dil ve yöntemlerle bakılabiliyor. Her şeyden önemlisi bilgi birlikte üretilebiliyor. “
Oluşturulan ortak eğitim kurumları oluşturulan ortak eğitim kurumları konusunda bilgiler aktaran ve Bologna süreci konusuna değinen Caner, 2012 yılından itibaren önümüzdeki 20-25 yıl içerisinde EUA'nın hedefi ninAvrupa'da yükseköğretim bölgesi oluşturmak ve kendisiyle işbirliği içinde olan ve olmayan üniversite tanımlamalarını yapmak olduğunu ifade etti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com