Türkiye'de İlk Yüz Nakli!

Türkiye'de İlk Yüz Nakli!
Av tüfeği ile yüzü parçalanan kadına,Türkiye'nin ilk yüz nakli yapılacak.

Zonguldak'ın Çatalağzı beldesinde 18 yıl önce av tüfeğiyle intihara teşebbüs ettiği sırada yüzü parçalanan kadın, yüz, kol ve doku naklinin önünü açan yönergenin onaylanmasıyla ameliyat olacağı günü bekliyor.

İNTİHARA TEŞEBBÜS EDEN KADININ YÜZÜ PARÇALANDI

Boşandığı eşiyle 1993'te yaşadığı problemler nedeniyle bunalıma girerek av tüfeğiyle intihara teşebbüs eden ve bu olayın ardından yüzü parçalanan 3 çocuk annesi Sezgin Ergen (49), Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın yüz naklinin önünü açan ''Kompozit Doku Nakli Yönergesi''ni onaylamasının mutluluğunu yaşıyor.

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde ameliyat edileceğini anlatan Ergen, doktorunun kendisine her zaman umut verdiğini, yüzünün düzelmesi için her şeye razı olduğunu söyledi.

YENİ YÜZ, YENİ HAYAT

Yaşları 27, 22 ve 19 olan çocuklarının yaşadıkları olayın ardından boşandığı eşinin yanında kaldığını, kendisiyle görüşmediklerini anlatan Ergen, şöyle konuştu:

"GÜZEL GÜNLER GELECEK"

''Yeni yüzümle, yeni bir hayat kuracağım. Nakil sonrası 'O yüzü kullanabilecek misin?' diye soruyorlar. Yüzüm değişecek ama ben yine aynı Sezgin olacağım. Doktorum bana umut verdi, 'çok güzel olacaksın' dedi. Şu ana kadar bakanlıktan kimse aramadı. Doktorum 1 ay önce haber vermişti, hazırlıklı olmamı istemişti. Güzel günlerimin geri geleceğine inanıyorum. Yaşım 49, güzel olmak önemli değil, 18 yıldır taktığım maskeden kurtulmak istiyorum. Dışarıya çıktığımda insanların yüzüne bakamadığım için maskemi çıkarıp yemek bile yiyemiyorum. Bir kafede oturup kahve içemiyorum, utanıyorum. Ameliyatla her şey değişecek.

MASKEDEN KURTULMAK İSTİYOR

Sık sık rüya görüyorum. Saçlarım sapsarı, aynanın karşısında onları tarıyordum. Makyaj yapmışım 'ay ne kadar güzel olmuşum' diyorum. Bu rüyamdaki gibi maskeden kurtulmak istiyorum. Arkadaşlarımla yemek yemek, kahve içmek, eğlenmek ve düğünlere gitme hayalini kuruyorum.''

Doktoruyla telefonla konuşan Ergen, bugüne kadar yüzüyle ilgili 56 ameliyat geçirdiğini belirterek, doktorunun kendisini çağıracağı günü sabırsızlıkla beklediğini aktard

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com