Türkiye'de işler rüşvetle dönüyor

Türkiye'de işler rüşvetle dönüyor
Dünya Bankası'na göre, Türkiye'de firmaların yüze 18'i kamu görevlilerine rüşvet veriyor. Firma sahipleri ayrıca, şirketi yönetmeye ayırdıkları zamanın üçte birini de devlet yetkilileriyle görüşmek için ayırıyorlar.

Dünya Bankası, 2012 dünya kalkınma göstergeleri raporunu açıkladı. Rapora göre Türkiye'de firmaların yüzde 18'i kamu görevlilerine gayri resmi ödeme yapıyor.

Raporda kamu görevlilerine resmi olmayan ödeme yapan firmaların oranları; Afganistan'da 41,5, Ermenistan 16, Azerbaycan 52,2, Bangladeş 85,1, Brezilya 11,9, Çin 72,6, Gine 84,8 , Hindistan 47,5, Kenya 79, 2, Moldova 33,5, Rusya 39,6, Suriye 83,8, Özbekistan 59,5, Ukrayna 31,8, İspanya 4,4, Pakistan 48 ve Yunanistan 21,6 şeklinde yer alıyor.

Yurt Gazetesinin haberine göre, raporda hırsılık, eşkıyalık, haraç gibi sebeplerle firma cirolarından kayıplar da ülkelere göre sıralandı.

Buna göre Türkiye'de firmaların cirolarının yüzde 0,4 gibi büyük oranı hırsızlık, haraç, kundaklama gibi nedenlerle kayboldu.

Raporda Türkiye için anlamlı bir rakam da 'Yönetim süresi içinde devlet yetkilileriyle görüşmeye ayrılan zaman miktarı' sıralamasında görüldü.

BEKLEME SÜRELERİ DÜŞÜRÜLEMEDİ

Türkiye 2010'da dünyada şirketleri devlet yetkileriyle en fazla görüşmek zorunda kalan beşinci ülke oldu. Türkiye'de neredeyse bir şirketi yönetmek için kullanılan zamanın üçte birini devlet yetkilileriyle görüşme alıyor.

Rapor Türkiye'de hiçbir hükümetin düşüremediği izin ve ruhsat bekleme sürelerinde sorunun 2008 yılı itibariyle devam ettiğini ortaya koydu.  Askeri harcama dökümlerine de yer verilen rapora göre çetin bir terörle mücadele vermesine karşın askeri harcamalarını azaltan nadir ülkelerden biri Türkiye oldu. (SNK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com