Türkiye’de işsizlik gizleniyor

Türkiye’de işsizlik gizleniyor
15 ve daha yukarı yaştaki kadınların ancak 8 milyon 93 bini işgücüne katılıyor...
Umut Oran, Türkiye’nin çok ciddi bir kadın istihdamı ve işsizlik sorunu olduğunu belirterek Türkiye’de işsizlik oranının düşük olduğu savunmasının bir istatistik yalanı olduğunu söyledi.
 


Türkiye’de kadınların çalışmaktan mahrum edilip “eve kapatılmaları” bir yandan kadın erkek eşitsizliğini büyütürken diğer yandan da işsizliğin gerçek boyutunu gizliyor.
 
CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran’ın kadınların işgücüne katılımı ile ilgili yaptığı çalışmanın sonuçları şöyle:
 
* Eurostat’ın 20-64 yaş grubunu dikkate alarak yaptığı hesaplamaya göre Türkiye’de yüzde 52.2 düzeyinde bulunan erkek ve kadınların işgücüne katılım oranı AB ülkelerinde ortalama yüzde 68.6 düzeyinde seyrediyor.
 
* Türkiye’deki 20-64 yaş grubundaki her 100 kadından ancak 29.7’si işgücüne katılıyor.
 
* TÜİK’nin belirlemelerine göre Nisan 2012 itibarıyla (mart-nisan-mayıs ortalaması) 27 milyon 671 bin olan Türkiye’deki 15 ve daha yukarı yaştaki kadınların ancak 8 milyon 93 bini işgücüne katılıyor. Bunların da ancak 7 milyon 300 bini bir işte çalışırken 793 bini ise iş arıyor.
 
* 15 ve daha yukarı yaştaki kurumsal olmayan nüfus içerisindeki payı yüzde 50.9 olan kadınların işgücü içerisindeki payı ise yüzde 29.9 düzeyinde kalıyor.
 
* AB ülkeleri içerisinde son yıllarda işsizlik rekorlarını İspanya ve Yunanistan gibi ülkeler kırıyor. İspanya’da kadınların işgücüne katılım oranı yüzde 55.5, Yunanistan’da ise yüzde 48.6 düzeyinde seyrediyor. Türkiye’de de kadınlar eve kapanmak yerine işgücüne katılsaydı, diğer bir ifadeyle iş talep etseydi, işsizlik oranında Türkiye bu iki ülkeyle yarışacaktı.
 
* Nisan 2012 itibarıyla, Türkiye genelinde yüzde 9, erkekler arasında yüzde 8.6 olan işsizlik oranı kadınlarda yüzde 9.8’e kadar yükseliyor.
 
Türkiye genelinde işgücüne dahil olmayan 15 ve yukarı yaştaki 27.5 milyon kişinin 19.6 milyonunu kadınlar meydana getiriyor. Bu kadınların ise 11.9 milyonla büyük bölümü “ev işleriyle meşgul” olduğu gerekçesiyle işgücüne katılmıyor. (NSK)

Cumhuriyet
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com