“Türkiye’de işsizlik yok, iş beğenmeme var”

“Türkiye’de işsizlik yok,  iş beğenmeme var”
Türkiye'nin ciddi haber kanallarından Kanal 24'ün 'Ekonomi Bülteni' isimli programının canlı yayın konuğu olan Kütahya Porselen A.Ş. Genel Müdürü Rüştü Düver, "Yeni fabrikalar açtıkça işçi sıkıntımız da artıyor.

Türkiye'nin ciddi haber kanallarından Kanal 24'ün 'Ekonomi Bülteni' isimli programının canlı yayın konuğu olan Kütahya Porselen A.Ş. Genel Müdürü Rüştü Düver, "Yeni fabrikalar açtıkça işçi sıkıntımız da artıyor. Çalıştıracak eleman bulanmıyoruz" dedi.
"Türkiye’de işsizlik yok, iş beğenmeme var" diyen Düver, eleman bulmakta sıkıntı çektiklerini söyledi.
İşsizlik oranlarına ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulunan Rüştü Düver, Güral Grubu'nun üretim ve yatırımlarda yavaşlamaya gitmeyeceğini açıkladı. Düver, bu yıl üretim kapasitesini yüzde 30 daha artırmak için yatırım yapacaklarını söyledi.
İşsizliğin yüzde 9,1 olduğuna inanmadığını anlatan Düver, “Bizim yavaşlama gibi bir durum söz konusu değil. En büyük sıkıntımız, yeni fabrikalar kuruldukça çalışacak eleman bulamayışımız. Türkiye’de işsizlik oranı yüzde 9,1 olarak açıklandı ama biz çalışacak eleman bulamıyoruz. Yeni nesil, çalışmayı sevmiyor sanırım. İnsanlara çalışmak zor geliyor. Ben, Türkiye’de işsizlik olduğuna inanmıyorum. ‘İşsizim’ diyen insanlar gelsin, iş verelim ama çalışmayı sevmiyoruz” diye konuştu.
Porselen ve seramik üretiminde fırınlama sistemi olduğunu ve bu sistemin hiç durmadan fırınların çalışması gerektiğini anlatan Düver, “24 saat çalışmak zorundayız. Tabii vardiya sistemi var. Bazıları, bayramlarda veya gece işe gelmek istemiyor. Bu durum, işin durması anlamına gelir ki, bu mümkün değil” şeklinde konuştu.
Kütahya’nın gelecekte dünyanın en önemli porselen üreticisi olacağını vurgulayan Genel Müdür Rüştü Düver, Türkiye’deki tek sendikalı işçilerin bulunduğu porselen firması olduklarını da sözlerine ekledi.


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com