Türkiye'de kaç korucu var?

Türkiye'de kaç korucu var?
İçişleri Bakanı Muammer Güler, Türkiye genelinde 46 bin 113 köy korucusunun görev yaptığını açıkladı.

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Grup Başkan Vekili ve Bingöl Milletvekili İdris Baluken’in korucu alımları ve sayılarına ilişkin TBMM Başkanlığına verdiği yazılı soru önergesine cevap veren İçişleri Bakanı Muammer Güler, Türkiye genelinde 22 ilde 46 bin 113 geçici köy korucusunun güvenlik kuvvetlerine yardımcı olduğunu, Bingöl’de ise 231'i gönüllü, 2 bin 246'sı geçici olmak üzere toplam 2 bin 477 köy korucusunun görev yaptığını bildirdi.
 
Bakan Güler, Bingöl’e tekrardan 893 GKK kadrosunun tahsis edildiğini, alımların Geçici Köy Korucuları Yönetmeliğinin ilgili maddeleri gereği kaymakamlıklar bünyesinde oluşturulan komisyonlar marifetiyle yapılan fiziki yeterlilik, sözlü mülakat ve değerlendirme neticesinde gerçekleştirildiğini kaydetti.
 
Korucu alımlarında herhangi bir baskı veya zorlamanın söz konusu olmadığını ifade eden Bakan Güler, “Bingöl merkezde 580, Genç ilçesinde 742, Solhan ilçesinde 762 ve diğer ilçelerde 52 olmak üzere toplam 2 bin 136 müracaat bunun açık göstergesidir” ifadelerini kullandı. (CTK)

Etiketler:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com