"Türkiye'de menajerler insan ticareti yapıyor"

"Türkiye'de menajerler insan ticareti yapıyor"
İngiliz The Guardian muhabiri Constanze Letsch, İstanbul'a geldi, Türkiye Amatör Liglerinde oynayan Afrikalı futbolcularla konuştu. Sahte menajerler ve kaçırılan şanslar sonrası hayatları kabusa dönen futbolcularla röportajlar yaptı.

Feriköy'de bulunan sahada bir araya gelen 50 Afrikalı futbolcu arasında Gana, Nijerya Süper Liglerinde oynayan yıldızların bulunduğu belirtildi.

Bu futbolcuların iyi bir sözleşme için Türkiye'ye geldiği fakat artık idman yapmak için bile aralarında 2.5 TL toplamak zorunda oldukları belirtildi.

Bu oyunculardan, Adaquart Manubah "Liberya'daki kaos ve yoksulluktan kurtulmak için bir olasılığı değerlendirmek istedim. 1994 ve 1998 yılları arasında süper yıldız George Weah ile birlikte Liberya milli takımında da oynayan Manubah, Nijerya, Malezya, BAE, Bangladeş ve Hindistan götürüldükten sonra Türkiye'ye getirilmiş!

Beş yıl önce Türkiye'ye gelen Nijeryalı Edo ise, 'Bir Türk FIFA menajerinin  ekibinin yöneticisi ile anlaşmam vardı. Önce Fildişi Sahili'ne uçtum. Vize şartını tamamladıktan sonra İstanbul'a geldim, FIFA ajanı gitti ve Türk kulüpleri için işim sona erdi. Ben yanlış zamanda, Mayıs ayında buraya geldim. Transfer sezonu kapanmıştı. Yapabileceğimiz hiçbir şey yoktu' dedi.

Edo kendisinin Türkiye'ye gelmek için menajerine para ödemediğini ama pek çok arkadaşının bunun için menajerlere binlerce dolar ödediğini iddia etti. Bu insan ticaretinin başka bir çeşidi iddiasında bulundu.

Edo'ya göre Türk futbolunun yöneticilerinin zihniyeti çok farklı. Türk takımları Avrupa'da daha önce oynamış oyuncuları tercih ediyor. Çok küçük takımlar bile yeteneğe değil isimlere bakıyor' iddiasına.

Geçen sezon Kardemir Karabükspor'ün daveti üzeri Türkiye'ye gelen Kamerunlu Jackson Eyinga (24) vizesinin gecikmesi nedeniyle Karadeniz ekibine transfer olamamış. Ama o şanslı oyunculardan çünkü Feriköyspor ile anlaşmış. Fakat şimdi Eyinga bir ironi yaşıyor. Çünkü, Feriköy'de başarılı olurp takım üçüncü lige çıkarsa sözleşmesi feshedilecek. Çünkü üçüncü ligde yabancı oynatılamıyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com