Türkiye’de penis kanseri alarmı!

Türkiye’de penis kanseri alarmı!
Erkekleri ilgilendiren kötü bir haber geldi. Dünyayı etkileyen penis kanseri, Türkiye'de de kendini gösterdi. 4 hastadan biri can verdi...

Erkekleri tehdit eden yeni bir kanser türü ortaya çıktı.

Dünyada görülen "penis kanserinin" Türkiye'de 4 kişide rastlandığı tespit edildi. Korkunç gerçeği, Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden Prof. Dr. Selçuk Yücel açıkladı.
 
NADİR GÖRÜLÜYOR
 
Yücel'in açıklamalarına göre, penis kanseri ürolojik kanserlerin içinde en az görülen tür olarak karşımıza çıkıyor. Sünnetin yaygın olmadığı İskandinav ülkelerinde 100 bin kişide bir kişi, İngiltere'de ise yılda 500 kişi penis kanserine yakalanıyor. Daha önceleri Türkiye'de görülmeyen penis kanserine, son birkaç yılda 4 kişi yakalandı. Tedavi gören hastalardan biri hayatını kaybetti, birinin penisi, diğerinin penisindeki tümör alındı, bir hastanın ise tedavisinin sürdüğü belirtildi.
 
'ERKEN TANI ÖNEMLİ'
 
Çocuk üroloji uzmanı Prof. Dr. Yücel, hastaların tamamının Akdeniz Üniversitesi'ne başvurduğunu, Türkiye'de başka bir vaka da duymadığını belirtti ve ekledi: "Penis kanserlerinin yüzde 50'si penis çevresindeki inatçı genital siğillerden kaynaklanıyor. Erken tanı ise hayat kurtarıyor."
 
45-50 YAŞLAR
 
Prof. Dr. Yücel, penis kanseri vakasına yakalanan kişilerin çok geç tedaviye geldiğinden yakındı. Hastalığın cinsel yolla bulaşabildiğine de dikkat çeken Yücel, "Hastaları çok geç fark ediyoruz. Buna toplumun çekingen yapısı ve çevresinden utanması neden oluyor. Geç tanı, tedaviyi güçleştiriyor" dedi. Yücel, penis kanserine genellikle 45-50 yaşlarından sonra yakalanıldığını sözlerine ekledi. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com