"Türkiye'de rejim değişikliği tehlikesi var"

"Türkiye'de rejim değişikliği tehlikesi var"
Uşak'ta katıldığı konferans ve yaptığı ziyaretlerde açıklamalarda bulunan emekli Büyükelçi Onur Öymen, Türkiye'de en ciddi tehlikenin bir rejim değişikliğine sürüklenmesi olduğuna dikkat çekti.

Öymen, AKP iktidarına yüklenip, "Rejim değişikliği iktidar değişikliğine benzemez. İktidarlar değişir ancak rejim kalır. Şimdi Türkiye'de rejim değişikliği tehlikesi var. Önerdikleri sistemlerin bizim devletimizin Atatürk tarafından temelleri atılan rejimle alakası yok. Açıkça diyorlar ki başkanlık rejimi kuracağız. Atatürk zamanın da başkanlık seçimi yok muydu? Atatürk, Amerika'da başkanlık rejimi olduğunu bilmiyor muydu? Atatürk'ün red ettiği bir rejimi siz devletin tepesine getireceksiniz. Atatürk devrimlerinden bir tanesi çıkarsa kavram kalmaz ve o duvar yıkılır. Cumhuriyet ve Türk milleti diye bir kavram kalmaz" dedi.

ÖYMEN: PKK'YI TATMİN EDECEKLER

Atatürk devrimlerinin özünde Türk Milleti kavramının yattığını ifade eden Onur Öymen, "Atatürk, 'Biz daha önce millet değildik, 19 Mayıs'ta millet olduk' diyor. Türkiye'de vatandaşlık bağıyla bağlı olan herkes Türk'tür. Bunların derdi ise bu kavramı Anayasa'dan çıkartmak. Nedeni ise PKK'yı tatmin etmektir. PKK'yı tatmin etmek için devletimizin temellerini çökertecekler. Başka bir konu da yerel özerklik. Devlet içinde devlet kurarak bu sayede devletin temel yetkilerini bırakıp devredeceksin. Nedeni ise başka türlü silah bırakmıyorlar. Demekki bir takım insanlar silah zoruyla size siyasi çözüm dayatacaklar siz onlarla masaya oturup müzakere edeceksiniz ondan sonra da onların istediği gibi Anayasa yapacaksınız. Bu yanlış. Bu yanlışı da bir tek CHP durdurabilir" diye konuştu. (EAK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com