Türkiye'de Seçim Heyecanı

Türkiye'de Seçim Heyecanı
12 Haziran 2011'de yapılacak olan Milletvekilliği seçimlerine sürpriz isimler de katılacak; İşte o isimler..

Başbakan'ın danışmanları da aday oldu. Yalçın Doğan, Nabi Avcı, Çağatay Kılıç aday adaylığı için istifa ettiler.

Başbakan Erdoğan'ın Başdanışmanı Yalçın Akdoğan ile Çorlu Ticaret Odası Başkanı Özlem Yemişçi adaylık için istifa etti.

İstifaların son gününde iki sürpriz istifa haberi daha ulaştı. Bunlardan birisi Başbakan Erdoğan'ın başdanışmanı Yalçın Akdoğan, diğeri ise Ticaret ve Sanayi Odası (Çorlu TSO) Başkanı Özlem Yemişçi.

Çorlu TSO'da yapılan toplantı ile görevinden istifa eden Yemişçi, hangi partiden aday olacağını açıklamadı. Rotahaber'in edindiği bilgiye göre Yemişçi AK Parti'den aday olacak.

Özlem Yemişçi, ilk kadın başkan olarak Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarihine geçmiş bulunuyor.

Başbakanlık Başdanışmanı Yalçın Akdoğan'ın istifa kararı ise kümuoyunda "sürpriz" olarak nitelendirildi. Daha önce kendisiyle yapılan yörortajlarda siyaseti düşünmediğini belirten Akdoğan'ın, Başbakan Erdoğan'ın bilgisi ve izni dahilinde istifa ettiği belirtiliyor. 

Kamu görevlileri istifa ve aday adaylığı başvuru süreleri doldu.

HANEFİ AVCI'DA ADAY

Devrimci Karargah Örgütü davası kapsamında tutuklu bulunan Emniyet Müdürü Hanefi Avcı'nın, milletvekili aday adaylığı için kamudaki görevinden istifa ettiği bildirildi.

Avcı'nın avukatı Fidel Okan,müvekkilinin kamudaki görevinden istifa ettiğini, istifa dilekçesini İçişleri Bakanlığına müvekkili adına kendisinin verdiğini belirtti.

Avcı'nın, 12 Haziran 2011'deki genel seçimler için milletvekili aday adaylığı başvurusunda bulunacağını bildiren Okan, ancak milletvekili aday adaylığının bir partiden olup olmayacağı ve hangi seçim bölgesinden olacağına ilişkin bilgi vermedi.

Adaylık için istifalar ardı ardına geliyor

TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, milletvekili aday adayı olmak üzere görevinden istifa etti. İşte Bayraktar'ın aday olacağı parti...İstifa edenlerin tam listesi ise şöyle;

Milletvekili genel seçimlerinde aday olacak kamu görevlileri, istifa ediyor. TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, Ak Parti'den milletvekili aday adayı olmak için görevinden istifa etti.

İstifa edenlerin tam listesi şöyle:

12 Haziran'da yapılacak olan milletvekilliği seçimlerine az bir zaman kala milletvekili aday adayı olmak isteyen ve yasa gereği görevlerinden ayrılmak zorunluluğu bulunan kamu görevlilerin sayısında artış yaşanıyor. İstifa eden kamu görevlilerinin büyük çoğunluğunun milletvekili aday adaylığı için tercihi AK Parti oldu.

Milletvekili genel seçimlerinde aday olacak kamu görevlileri, istifa ve emeklilik dilekçelerini kurumlarına vermeye devam ediyor.

Yüksek Seçim Kurulu, aday olacak kamu görevlilerinin bugün saat 17.00'ye kadar emeklilik veya istifa dilekçelerini kurumlarına vermeleri gerektiği yönünde karar almıştı.

YSK'nın kararı doğrultusunda milletvekili seçimlerinde aday adayı olmak üzere kurumlarına istifa veya emeklilik dilekçesi veren kamu görevlileri şöyle:

YAR-SAV Başkanı Tarhan'da istifa etti

YAR-SAV Başkanı Emine Ülker Tarhan Milletvekili aday adaylığı için istifa etti.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürü Ayşenur İslam

Güzel Sanatlar Genel Müdürü Ayşenur İslam Milletvekili aday adaylığı için istifa etti.

Eski HSYK Başkanvekili Kadir Özbek

Eski HSYK Başkanvekili Kadir Özbek, Milletvekili aday adaylığı için istifa etti.

Türkiye Elektrik A.Ş. Genel Müdürü Hacı Duran

Türkiye Elektrik A.Ş. Genel Müdürü Hacı Duran Milletvekili aday adaylığı için istifa etti.

Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Turan Buzgan

Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Turan Buzgan Milletvekili aday adaylığı için istifa etti.

Sanayi Bakanlığı Müsteşarı Ali Boğa

Sanayi Bakanlığı Müsteşarı Ali Boğa Milletvekili aday adaylığı için görevinden istifa etti.

AB GENEL SEKRETERİ DE ADAY OLUYOR

Avrupa Birliği Genel Sekreteri Büyükelçi Volkan Bozkır, 12 Haziranda yapılacak genel seçimde milletvekili aday adaylığı için görevinden istifa etti.

Büyükelçi Bozkır, A.A'ya yaptığı açıklamada, 38 yıl 6 ay süreyle görev yaptığı devlet hizmetinden ayrılmanın "kendisi için kolay verilmiş bir karar olmadığını" belirtti.

Bozkır, "Ancak, ülkemizin bütün dünyada birçok açıdan gerçekten gıpta ile izlendiği bir dönemde, bu noktaya gelinmesinin gerçek mimarı olan Sayın Başbakanımızın teveccühüne mazhar olmaktan ve böylesine önemli, sorumluluk ve özveri isteyen bir görevi üstlenebilecek olmaktan dolayı gurur ve heyecan duyuyorum" diye konuştu.

Büyükelçi Bozkır, "Türkiye'yi önümüzdeki yıllarda bugünkü iftihar edilecek düzeyinin de ilerisine taşıma hedefine ulaşılmasına, dış politika konusundaki deneyimimle TBMM çatısı altında hizmet etmek benim için bir onur olacaktır" dedi.

Çaykur Genel Müdürü Ekrem Yüce

Çaykur Genel Müdürü Ekrem Yüce, Milletvekili aday adaylığı için istifa etti.

TCDD Genel Müdür Yardımcıları Veysi Kurt ve İsmet Duman

Veysi Kurt ve İsmet Duman, aday adaylığı için görevlerinden istifa etti.

ABGS Genel Sekreteri Volkan Bozkır

Genel Sekreter Volkan Bozkır Milletvekili aday adaylığı için görevinden istifa etti.

ATO Başkanı Sinan Aygün

Sinan Aygün, Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanlığı görevinden istifa etti. Aygün, yaptığı yazılı açıklamada, 1997'den bu yana yürüttüğü Ankara Ticaret Odası Başkanlığı görevinden ve 2005 yılından bu yana sürdürdüğü TOBB Ticaret Odaları Konsey Başkanlığı görevinden istifa ettiğini açıkladı. Aygün, açıklamasında şunları kaydetti:

"14 yıldır yürüttüğüm Yönetim Kurulu Başkanlığı görevimden, ülkeme Cumhuriyet Halk Partisi çatısı altında, siyasi alanda hizmet vermek için ayrılıyorum. Ankara Ticaret Odası;nda Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürüttüğüm süre boyunca, üyelerimize, camiamıza, ülkemize bağlı bir şekilde özveriyle ve büyük bir sevgiyle çalıştım. Bulunduğum makamı, günde birkaç saat gelinecek ve part-time yapılacak bir iş olarak değil, bizzat kendi işim olarak gördüm, bu anlayış ve sorumlulukla çalışmalarımı sürdürdüm. Bu süreçte benimle birlikte yol alan, ATO Meclis üyelerine yönetim kurulu üyelerimize, müdürlerimize ve tüm arkadaşlarıma da teşekkür ederim. TOBB camiasına ve Ankara Ticaret Odası;nın tüm üyelerine, esnaf ve tüccarlarına şükranlarımı sunarım."

Aygün, Ankara Ticaret Odası tarihinde en uzun süre görev yapan ikinci başkan olma ünvanını kendisine veren üyelere de teşekkürlerini iletirken, "Vehbi Koç;ların geleneğinden gelen Ankara Ticaret Odası;nın bundan sonra da şanına yakışır bir şekilde çalışmalarını sürdüreceğine inancım tamdır" dedi.

SİNAN AYGÜN ÖZGEÇMİŞİ

1959 yılında Ankara;da doğan Sinan Aygün ilk, orta ve lise eğitimini Ankara;da tamamladı. Gazi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü;nden mezun olan Aygün, inşaat malzemeleri satıcılığı ve müteahhitlik yaptı. Aygün, 1997 yılında Ankara Ticaret Odası Başkanlığı;na seçildi. Ankara Ticaret Odası tarihinde en uzun süre görev yapan iki başkandan biri olan Aygün, üçüncü seçimini 2005 yılında yaşadı.

Aygün, söz konusu yılda Türkiye genelinde ticaret odalarının oylarıyla TOBB Ticaret Odaları Konsey Başkanlığı görevine seçildi. Aygün, Mart 2009;da ATO Başkanlığı;na yeniden getirildi.. Aygün, yine ticaret odalarının oylarıyla Mayıs 2009;da ikinci kez Ticaret Odaları Konsey Başkanlığı görevini üstlendi. Aygün, evli ve bir çocuk babası.

Yalova Valisi Yusuf Erbay

Yalova Valisi Yusuf Erbay, milletvekili seçimlerinde aday adayı olmak için görevinden istifa ettiğini bildirdi.

Erbay, yazılı açıklamasında, 12 Haziran'da yapılacak milletvekili seçimlerinde aday adayı olmak üzere istifa ettiğini belirtti.

Ulusal basına yansıdığı gibi AK Parti'den aday aday olmayacağını ifade eden Erbay, şunları kaydetti:

"Belirtilmesi gerekir ki aday adaylığım, son birkaç gündür ulusal basında çıkan bazı kaynağı anlaşılmaz ve gerçek dışı haberlerin aksine iktidar partisinden olmayacaktır. Bir tanesi, tek kişilik kararnameyle olmak üzere şahsımı iki kere görevden alan iktidar partisinden aday adayı olmam ya da o partinin beni aday göstermesi hayatın normal akışına aykırıdır."

Erbay, vazifesi sırasında "Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin Valisi" olma bilincini ve onurunu taşımaya daima gayret ettiğini vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Güçlüden yana değil, haklıdan ve doğrudan yana tavır almayı ilke edindim. Bir yandan, 24 yıldır ülkeme hizmet amacıyla, hukukun üstünlüğü, kamu yararı, aklın ve vicdanın önderliğinde sürdürmeye çalıştığım ve çok sevdiğim mesleğimden ayrılmanın üzüntüsü; diğer yandan demokrasilerde ülkeye ve halka hizmet etmenin en önemli yollarından biri olan siyaset alanına adım atmanın heyecanı içerisinde olduğumu belirterek, görev yaptığım süre zarfında desteğini benden esirgemeyen Yalova halkına içten teşekkürlerimi sunuyorum."

Savcı İlhan Cihaner

Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı iken Adana'ya atanan ve infaz savcılığı görevine başlayan İlhan Cihaner, milletvekili aday adayı olmak üzere görevden ayrılma dilekçesi verdi.

Cihaner, gazetecilere yaptığı açıklamada, ''Milletvekili Seçimi Kanunu'' gereği Cumhuriyet savcılığı görevinden ayrılma başvurusu yaptığını ifade etti.

İlhan Cihaner, ''hangi partiden ve hangi ilden milletvekili aday adayı olacağına'' dair açıklama yapmadı.

Ali Arıdul'da istifa etti

Sivil Havacılık Genel Müdürü Ali Arıduru, Milletvekili aday adaylığı için istifa etti.

Sincan Hakimi Osman Kaçmaz,

Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi ve Sincan Adalet Komisyonu Başkanı Başkanlığı görevlerinden 12 Haziran'da yapılacak seçimde milletvekili aday adayı olmak için istifa eden Osman Kaçmaz, "Siyaset arenasında mücadele etmek dışında bir seçim kalmadığından, uygun görüldüğü takdirde MHP'den milletvekili seçimlerine katılarak mücadeleye devam etme kararı almış bulunuyorum" dedi.

Kaçmaz AA'ya yaptığı açıklamada, tüm yaşananlardan sonra tarafsız ve bağımsız bir yargıç olarak görev yapma imkanının kalmadığını ifade ederek, Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı ve Sincan Adalet Komisyonu Başkanlığı görevlerinden istifa ettiğini açıkladı.

Kaçmaz "Tam bağımsız bir yargı ve hukuk devleti için bu aşamadan sonra siyaset arenasında mücadele etmek dışında bir seçim kalmadığından genel başkan ve teşkilat uygun gördüğü takdirde, Milliyetçi Hareket Partisi'nden milletvekili seçimlerine katılarak, mücadeleye devam etme kararı almış bulunuyorum" dedi.

''Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kağan Köksal,

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkan Vekili Prof. Dr. İlhan Yerlikaya,

TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar,

Orman Genel Müdürü Osman Kahveci,

Ankara Cumhuriyet Savcısı Mehmet Yücesoy,

Ankara Emniyet Müdürlüğünde Şube Müdürü Alparslan Gürgenç,

Sağlık Bakanlığı İletişim Koordinatörü/Daire Başkanı Osman Güzelgöz,

Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekim Yardımcısı Dr. Şanal Tosun,

Başbakanlık Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumunda Personel Daire Başkanı Dr. İdris Karakuş,

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız,

TBMM Personel ve Muhasebe Dairesi Başkanı Fatih Uğurlu,

TBMM Destek Hizmetleri Dairesi Başkanı Nedim Küçüker,

Dış Ticaret Müsteşarlığı İthalat Genel Müdürü Mustafa Sever,

DTM Müsteşarlık Müşaviri Selahattin Armağan Vurdu,

Maden Tetkik ve Arama Genel Müdür Yardımcısı Abdullah Tombul,

Ankara Büyükşehir Belediyesi EGO Genel Müdürü Ömer Ulu,

EGO Genel Müdür Yardımcı Cenap Aşçı,

Ankara Büyükşehir Belediyesi Hukuk Müşaviri Nazlı Ergül,

Ankara Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın Daire Başkanı Ahmet Recep Tekcan,

Ankara İl Tarım Müdürü Ruknettin Ceyhun,

Şanlıurfa Belediye Başkan Yardımcısı Emin İzol,

Balıklıgöl Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. İzzet Korkmaz,

Harran Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Doğu Dilleri Bölümü Öğretim Üyesi Yrd Doç. Dr. Halil Özcan,

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Dahili Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tülay Bakır,

Enerji, Sanayi ve Maden Kamu Emekçileri Sendikası Samsun Şube Başkanı Müşfik Veysel Erdoğan,

Samsun Göğüs Hastalıkları Hastanesi Başhemşiresi Ayşe Keskin,

Amasya Çevre ve Orman İl Müdürü Yaşar Kayataş.''

Milletvekili Seçimi Kanunu'na göre, hakim, savcı, yüksek yargı organları mensupları, yüksek öğretim kurumlarındaki öğretim elemanları, Yükseköğretim Kurulu, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu üyeleri, kamu kurumu ve kuruluşlarının memur statüsündeki görevlileri ile yaptıkları hizmet bakımından işçi niteliği taşımayan diğer kamu görevlileri, belediye başkanları, subaylar ile astsubaylar, siyasi partilerin il ve ilçe yönetim kurulu başkan ve üyeleri, belediye meclisi üyeleri, il genel meclisi üyeleri, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile sendikalar, kamu bankaları ile üst birliklerin ve bunların üst kuruluşlarının ve katıldıkları teşebbüs veya ortaklıkların yönetim ve denetim kurullarında görev alanların istifa veya emeklilik dilekçelerini vermeleri gerekiyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com