Türkiye'de silahlanma 10 yılda yüzde 83 arttı

Türkiye'de silahlanma 10 yılda yüzde 83 arttı
İranlı Press TV’ye konuşan CHP milletvekili Aylin Nazlıaka, “Türkiye’de bir silah sahibi insan sayısı 2001’den 2011’e kadar sadece 10 yılda yüzde 83 arttı” dedi.

İran medyası, Türkiye ile ilgili eleştirel haberler yapmaya devam ediyor. İranlı Press TV son olarak da, Türkiye’de silah satışlarının arttığını savunduğu haberinde, CHP milletvekili Aylin Nazlıaka’nın, “Türkiye’de bir silah sahibi insan sayısı 2001’den 2011’e kadar sadece 10 yılda yüzde 83 arttı” yönündeki açıklamalarına yer verdi.

Press TV’ye konuşan CHP milletvekili Aylin Nazlıaka, “Türkiye’de bir silah sahibi insan sayısı 2001’den 2011’e kadar sadece 10 yılda yüzde 83 arttı” diyerek, toplumda silah sahibi olmanın yaygınlaşmasının insanlar için güvenlik riski oluşturduğunu ifade etti.

Nazlıaka ayrıca, “Türkiye’de her yüz kişinin 12’si silah taşıyor” diye konuştu.

Haberde ayrıca, son resmi verilere göre Türklerin son 5 yıl içinde silah satın almak için 200 dolardan daha fazla harcadığı ileri sürülürken, Türkiye Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu’na göre, son beş yılda 75 binden daha fazla silah ve yaklaşık 164 milyon kurşunun satıldığı kaydedildi.

Ruhsatsız silah sahibi olan kişi sayısının resmi satışlardan fazla olduğunu savunan Press TV, uzmanların, Türkiye’de silah sahibi olan kişilerin sayısının artmasının ülkede daha fazla silahlı çatışma ve suça neden olabileceği konusunda uyardığını belirtti.(NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com