Türkiye'de Suriye karargahı!

Türkiye'de Suriye karargahı!
Jandarmanın sıkı koruduğu Hatay’daki kamp, Suriyeli isyancıların yönetildiği karargâh niteliğinde.
“Özgür Suriye Ordusu”nun karargâh olarak kullandığı bilinen Apaydın’da, Suriye ordusundan kaçarak saf değiştiren 458 subay bulunuyor. Bunlar arasında 1 tümgeneral, 32 tuğgeneral, 82 albay ve 59 yarbay bulunuyor. Kampta 458 rütbeli askerin 386’sı subay, 72’si de astsubay.
 
“Özgür Suriye Ordusu”nun karargâh olarak kullandığı bilinen Antakya’nın Apaydın köyündeki Suriye ordusundan kaçan subay ve askerlerin bulunduğu Apaydın çadır kentinde 458 subay ve astsubay bulunuyor. CHP milletvekilleri ile gazetecilerin alınmadığı Apaydın çadır kentinde kalan askerlerin 386’sının subay, 72’sinin astsubay olduğu, ayrıca 525 asker ile 28 polisin de kaldığı öğrenildi.
 
Apaydın çadır kentinde kalan eski subayların birinin tümgeneral, 32’sinin tuğgeneral, 82’sinin albay ve 59’unun da yarbay rütbesini taşıdığı belirtildi. Kampta askeri eğitimin verilmediğini ileri süren yetkililer, “Kampta kalan subay ve askerler zaman zaman Suriye’ye savaşmak üzere gidip, geri geliyor. Suriye’ye savaşmaya giden subaylar arasında iki general de yer aldı” dedi. Kampta kalan subayların daha önce Esad karşıtı Hür Subaylar Ordusu ve Özgür Suriye Ordusu taraftarı iken buna yeni bir oluşumun daha eklendiğini anlatan kaynaklar, hepsinin komutasının halen Albay Riyad El Assad liderliğinde yürütüldüğünü, yardımcılığını ise Albay Malek Kurdi’nin yaptığını belirtti.
 
Jandarma tarafından çok sıkı korunan Apaydın çadır kentine birçok kişinin rahatlıkla girebildiği ve karargâh kampın “talimat merkezi” olarak kullanıldığı öğrenildi. Kampta bulunan subayların oluşturduğu üç ayrı “askeri konsey”, komşu ülke Suriye’de Beşşar Esad yönetimini devirmek amacıyla silahlı mücadele veren muhalif gurupları, oluşturulan “askeri birlikleri” denetim, sevk ve bilgilendirme görevini yürütüyor.
 
Jandarmadan özel koruma
 
Son dönemde daha çok Halep kentini ele geçirmek için görev yapan “Özgür Suriye Ordusu”na bağlı, Apaydın karargâhında kalan iki general de sınırı aşıp, Halep’deki savaşa bir süre katıldı ve kampa geri döndü.
 
Apaydın çadır kentinde kalan “Özgür Suriye Ordusu” lideri Albay Riyad El Assad, kamp içerisinde de üç ayrı jandarma tarafından korunuyor. Koruma altında bulunan diğer subayların ise generaller olduğu ve her generale bir jandarmanın yakın koruma görevi yaptığı öğrenildi. Klima, buzdolabı, televizyon, bilgisayar ve internet ağı ile cep telefonları bulunan Assad ve diğer generallerin, istedikleri zaman “gazeteci ve milletvekili” haricindeki kişilerle görüşebildiği, Suriye’de savaşa katılan ancak kampta kalmayan çok sayıdaki grup lideri ya da üyesinin veya onları dışarıdan koordine eden sivillerin kampa girip-çıktığı belirtildi. Kampa girip-çıkanlar arasında Suudi Arabistan ve Katar’ın da arasında bulunduğu birçok ülkeden kişilerin olduğu, cep telefonu ve uydu telefonu satanların bile kampa girip çıkmakta sorun yaşamadığı ifade edildi. (NSK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com