Türkiye'de Suriyeliyim demek ayrıcalık olunca ...!

Türkiye'de Suriyeliyim demek ayrıcalık olunca ...!
Türkiye'de Türk vatandaşlarının düşürüldüğü durum nereden nereye geldik sorularını akla getiriyor

Suriye sınırında silah ve uyuşturucu kaçakçılığı yapan ve "dur" ihtarına uymayınca devriye görevini yapan askerler tarafından açılan ateş sonucu vurularak yaralanan M.A., tedavi için getirildiği hastanede Suriyeli olduğunu söyledi. Bir vatandaş 155 ihbar hattını arayarak, tedavisinin ardından taburcu edilen yaralının, aslında Suriyeli değil, Türk vatandaşı olduğunu ihbar etti. Bunun üzerine polisin gözaltına aldığı ve 5 bin lira hastane masrafını ödememek için böyle bir yönteme başvurduğunu söyleyen M.A. hakkında "nitelikli dolandırıcılık" suçundan dava açıldı.

Suriye sınırındaki Ceylanpınar'da geçen Kasım ayında devriye görevi yapan askerler, yasadışı yollarla Türkiye'ye geçmeye çalışan bir grubu fark etti. Yanlarında silah ve uyuşturucu bulunduğu belirtilen grup "dur" ihtarına uymayınca askerler uyarı ateşi açtı. Askerlerin açtığı ateş sonucu omuzundan yaralanan ve ismini M.H. olduğunu söyleyerek Suriyeli muhalif olarak tanıtan kişi ambulansla Harran Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'ne götürüldü. Güvenlik güçlerinin Suriyeli olarak bildiği yaralı hastanede yapılan tedavi sonrası taburcu edildi.

'5 BİN LİRA TEDAVİ MASRAFIM VAR, SURİYELİYİM DEDİM'

Ancak, geçen 4 Aralık günü 155 ihbar hattını arayan bir kişi polislere, kendisini Suriyeli olarak tanıtan ve tedavisi yapılan kişinin Türk olduğunu söyledi ve adını verdi. Bunun üzerine araştırma yapan polis, ihbarın doğru olduğunu belirledi ve asıl adı M.A. olan kişinin adresine ulaştı. Evine düzenlenen baskında yakalanan M.A., hastane tedavi masrafının 5 bin lira tuttuğunu, hem tedavi masraflarını ödememek, hem de cezaevine girme korkusuyla kendisini Suriyeli olarak tanıttığını söyledi.

Sorgulaması tamamlanan ve "nitelikli dolandırıcılık" suçundan hakkında dava açılan M.A. tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.  (LAK)

Aydınlık

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com