Türkiye’de yaşama hakkı yok!

Türkiye’de yaşama hakkı yok!
Taraf yazarından çok çarpıcı tespitler! Taraf yazarının bu tespitleri birilerinin canını çok sıkacak gibi!

Taraf gazetesinin ünlü yazarı Murat Çetin “Dünya Adalet Projesi”nin 2012 Hukuk Düzeni Endeksi’nde Türkiyenin, “temel hakların korunması”nda 97 ülke arasındaki sırasını köşesine taşıyarak çarpıcı değerlendirmelerde bulundu.

Çetin yazısında kadınların, işçilerin, alevilerin, kürtlerin yaşadıkları bir günü yanlarına kar saymalrı gerektiğini belirtti.

Çetin’in yazsından o bölüm:

28 kasımda yayımlanan “Dünya Adalet Projesi”nin 2012 Hukuk Düzeni Endeksi’nde Türkiye, “temel hakların korunması”nda 97 ülke arasında 76. sırada yer aldı.

Hâlbuki temel hak ve özgürlüklerin ilk başında yer alan “yaşama hakkı” tüm hakların da kaynağıdır...

Vatandaşının en temel haklarını bile “ihlal edilemez” bir noktaya taşıyamayan bir ülkenin başka haklar noktasında vatandaşına cömert davranmasını beklemek çok akıllıca olmasa gerek.

Aynı rapora göre Doğu Avrupa ve Orta Asya ülkeleri arasında konumlandırılan Türkiye, ceza adaleti açısından 71., asayiş ve güvenlik açısından 70. sırada bulunuyor.

İnsan hayatının “bu kadar ucuz olduğunun” kabul edildiği bir ülkede; kadınların da, Alevilerin de, işçilerin de, Kürtlerin de bırakın başka hakları, yaşadıkları fazladan bir günü yanlarına kar saymaları gerekir.

Bütün siyaset kurumunun ve hukuksal düzenlemelerin temel hedefi, bireyin insan olmaktan kaynaklanan, doğuştan sahip olduğu en asli hakları olan “hayat, hürriyet ve mülkiyet” haklarını korumak olmalıdır.

Ancak “olması gereken”, sözkonusu ülke Türkiye olunca terse dönüyor; devlet, vatandaşın üzerinde, vatandaşa karşı korunması ve kollanması gereken bir yüce güce dönüşüyor.

O yüzden ki 167 ülkeyi kapsayan “Dünyada Demokrasi Endeksi” araştırmasında Türkiye, 2008’deki son araştırmaya göre iki basamak düşerek, 2010’da 89.’luğu Nikaragua’yla paylaşıyor, Tanzanya ve Uganda’nın da bulunduğu melez rejimler grubunda yer alıyor. (BCE)

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com