'Türkiye'de yıllarca Türk gibi görünmeye çalıştık'

'Türkiye'de yıllarca Türk gibi görünmeye çalıştık'
Agos Genel Yayın Yönetmeni Koptaş'ın “Yıllarca bu ülkede bir Türk gibi görünmeye çalıştık” sözleri geceye damgasını vurdu.

 TVNET’te Veyis Ateş’in hazırlayıp sunduğu Habere Bakış’a katılan Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni kimlikte kayıtlı gerçek ismini açıkladı ve Ermenilerin Türkiye’de yaşadığı isim tradejisini anlattı. Koptaş’ın “Yıllarca bu ülkede bir Türk gibi görünmeye çalıştık” sözleri geceye damgasını vurdu.

KİMLİKTEKİ ADIM MURAT KOPTAŞ

Veyis Ateş: Sizin bir göbek adınız daha var değil mi?

Rober Koptaş: Benim göbek adım değil, kimlikteki adım Murat. Ailem böyle yazdırmış bir tedbir olarak.

Veyis Ateş: Evet bende bu tedbirin zihinsel arka planını merak ediyorum ve yirmi sene önce Rober deseler ne olurdu?

BUNUN ADI SURVİVOR STRATEGY

Rober Koptaş: İngilizler “survivor strategy” hayatta kalma stratejisi olarak tanımlarlar. Bu tip tedbirlere azınlıkta kalan gruplar başvuruyor. İsim değişikliği en can alıcı olanı. Benim babam askere gittiğimde bir zorluk çekmiyim ve baskıya maruz kalmayayım diye yaptığını bana çocukken söylemişti. Bazen de iş hayatında sıkıntı çekmemek için isim değiştirirler. En sık rastladığımız şey sokakta annemizin bana mama demeyin tembihiydi. Gizlememiz gereken bir şeyler var bilinci çocuğu nasıl şekillendirir bunu siz tahayyül edebilirsiniz.

Veyis Ateş: Neden korkuyordunuz? Yani korkmanız gereken şey ne idi?

TÜRK GİBİ GÖRÜNMEYE ÇALIŞTIK

Rober Koptaş: Türkiye’de 6-7 Eylül olayları yaşandı 1955’te. İstanbul’daki bütün gayri Müslimlerin evlerine girildi, yağmalandı, kadınlara tecavüz edildi. Vatandaş Türkçe konuş propagandaları yapıldı. Dayaklar atıldı ve hatta davalar açıldı. Buna benzer pek çok olay sayabiliriz. Bunlar insanları korkuttu ve sindirdi. Kimse çile çekmek istemez. Herkes bundan kurtulmanın yollarını araşırdı. Ve ikinci yol olarak “Türk gibi görünmeye çalıştık”

Veyis Ateş: Biraz daha bu kaygılar azaldı mı?

BUGÜN BÖYLE DEĞİL

Rober Koptaş: Geçmişte Ermeniler bu sıkıntılarını kimseye anlatamazdı. Bugün böyle değil. Türkiye’de yaşanan bazı değişiklikler sayesinde insanlar bu sıkıntıları konuşuyorlar. İnsanlar bunu dinlemeye hazır. Ben şuan biliyorum ki Benim başıma Ermeniliğimden ötürü bir sıkıntı gelse pek çok Ermeni arkadaşımdan önce Türk arkadaşım bana yardıma koşacak. (AAK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com