Türkiye'deki bu dava dünyada geniş yankı buldu!

Türkiye'deki bu dava dünyada geniş yankı buldu!
BBC, sağır, dilsiz, ve okuma yazma bilmediği belirtilen Mehmet Tahir İlhan hakkında 25 yıl hapis cezası istendiğine dikkat çekerek “Yarım limon, kanıt olarak zikredildi” dedi.
“Bu dava Türk standartlarına göre bile olağandışı” yorumunu yapan BBC, Türk yargıçlarının “sık sık şaşırtacak kadar zayıf kanıtlar sert cezalar" verdiğini, bazen “inanılmaz” hareketlerde bulunduğunu öne sürdü.
 
Türkiye’de bir savcının, teröre destek verdiği suçlamasıyla sağır, dilsiz, okuma yazma bilmediği belirtilen Mehmet Tahir İlhan hakkında 25 yıl hapis cezasını talep etmesi, yurt dışında da yankı buldu.
 
BBC, “Yarım limon, kanıt olarak zikredildi” dediği haberinde Türk yargıçlarının “sık sık şaşırtacak kadar zayıf kanıtlarla sert cezalar" verdiği, bazen “inanılmaz” hareketlerde bulunduğu yorumlarını yaptı.
 
İngiliz yayın kuruluşu BBC, “Yanında Bir Limonu Olan Türk, Terörü Desteklemekle Suçlanıyor” başlıklı haberinde “Bir Türk savcısı, sağır, okuma yazmayı bilmeyen ve konuşmayan bir Kürt erkeğin, terörü desteklediği suçlamasıyla 25 yıl cezaevinde kapatılmasını talep etti” dedi.
 
“ŞAŞIRTACAK KADAR ZAYIF KANITLARLA SERT CEZALAR"
 
Mehmet Tahir İlhan için “kanıt” olarak, yanında “yarım limon” bulundurması”nın zikredildiğini kaydeden BBC, Mersin’de hamal olan İlhan’ın suçlamalarını reddettiğine dikkat çektikten sonra “Türk yargıçları sık sık şaşırtacak kadar zayıf kanıtlarla sert cezalar veriyor” iddiasında bulundu. Buna karşın “Türk standartlarına göre bile bu dava olağandışı” diyen BBC, İlhan’ın suçlu bulunması halinde mahkemenin savcının talep ettiği 25 yıla yakın hapis cezasını vermesinin beklendiğini de kaydetti.
 
“YARGININ ANLAŞILMAZ EYLEMLERİ, HÜKÜMETİN ÇABALARINI ZEDELEYECEK”
 
BBC, son 18 aydır Türkiye’de yüzlerce Kürt aktivist, gazeteci ve siyasetçinin terörle mücadele yasası kapsamında tutuklandığına dikkat çektikten sonra “Türkiye’de terörle mücadele yasalarının kullanımı, yaygın biçimde eleştiriliyor. Avrupa Konseyi de bunun, ifade özgürlüğü üzerinde dondurucu bir etkisinin olduğunu belirtti” dedi. Türk hükümetinin ise, “okullarda Kürtçe dersleri gibi tavizlerle ılımlı Kürtleri cesaretlendirmeye çalışırken daha katı PKK üyelerini izole etmeye çalıştığını” belirten BBC, “Ancak yargının bazen yaptığı anlaşılmaz eylemler, bu yöndeki çabaları kaçınılmaz olarak zedeleyecek” görüşünü de dile getirdi. (NSK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com