Türkiye'deki Twitter davalarından bir ilk

Türkiye'deki Twitter davalarından bir ilk
Manken Nilay Dorsa’ya Twitter üzerinden hakaret etmekle yargılanan Sercan Dinçşahin hakkında “yakalama emri” çıkarıldı.

İstanbul 18. Sulh Ceza Mahkemesi, "twitter" üzerinden manken Nilay Dorsa'ya ''hakaret ettiği'' ve ''tehditte bulunduğu'' gerekçesiyle 9 aydan 4 yıla kadar hapis istemiyle yargılanan sanık Sercan Dinçşahin hakkında, duruşmaya gelmediği için ''yakalama emri'' çıkarılmasına karar verdi.
 
İstanbul 18. Sulh Ceza Mahkemesi'ndeki davaya, sanık Sercan Dinçşahin katılmadı. Duruşmada, davacı manken Nilay Dorsa ile avukatı Ömer Turanlı ise hazır bulundu.

Duruşmada Dorsa'ya, sanık Sercan Dinçşahin ile ilgili şikayetçi olup olmadığı soruldu. Dorsa, şikayetinin devam ettiğini belirterek, ''Ben sanığı tanımam. Sanık beni twitter üzerinden tehdit etmiş ve bana hakaret etmiştir. Sanığın cezalandırılmasını istiyorum'' dedi.
 
Dorsa'nın avukatı Ömer Turanlı da, ''Sanığın, müvekkilimin eski arkadaşı olduğu yönünde açıklamaları gerçek dışıdır'' diyerek, duruşmaya katılmayan sanıkla ilgili yakalama kararı çıkarılmasını talep etti.
 
Davaya ilişkin ara kararını açıklayan hakim Cemil Gedikli, sanık Dinçşahin'in açık adresinin tespit edilemediğini belirterek, sanık hakkında savunmasının alınması amacıyla Ceza Muhakemeleri Kanunu'nun (CMK) 98. maddesi uyarınca yakalama emri çıkartılmasına karar verdi. Hakim Gedikli, savunmasının alınmasından sonra sanığın serbest bırakılmasını da hükme bağladı.
 
Türkiye'de ''twitter'' üzerinden yapılan hakaretlerle ilgili açılan davalar kapsamında ilk kez bir sanık hakkında yakalama kararı çıkarılmasına karar veren mahkeme, daha sonra duruşmayı erteledi.
 
İDDİANAMEDEN
 
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, şüpheli bir kişinin manken Nilay Dorsa'ya twitter yoluyla, ''Sen her yüzüne güleni, dostun sanma ama beni has düşmanın bil bundan böyle'' ve ''Ben seni mahkemeye vereceğim. Sen dua et ki karşıma bu yakınlarda çıkmayasın pislik'' şeklinde tehdit ve hakaret içerikli mesajlar yazdığı belirtiliyor.
 
Dorsa'nın şikayeti üzerine başlatılan soruşturma kapsamında mesajların Sercan Dinçşahin tarafından yazıldığının tespit edildiği aktarılan iddianamede, ifade vermeye çağrılan şüpheli Dinçşahin'in, ''Nilay Dorsa'nın eski arkadaşı olduğu, tehdit ve hakaret içerikli mesajların kendisi tarafından bir anlık öfkeyle yazıldığı'' beyanında bulunduğu anlatılıyor.
 
İddianamede, hakaret ve tehdit içerikli mesaj atan Sercan Dinçşahin'in, Türk Ceza Kanunu'na göre bu suçlar 9 ay ile 4 yıl arasında değişen hapisle cezalandırılması talep ediliyor.
 
Duruşma çıkışı adliye önünde bir açıklama yapan Nilay Dorsa, ''Benim davam, Twitter'dan hakaret davası. Bana hakaret eden şahsı tanımıyorum. Sosyal mecra da olsa kimse kimseye hakaret etme hakkına sahip değildir. Bu yüzden biz de davacıyız'' dedi.
 
Dorsa'nın avukatı Ömer Turanlı da, ''Tanımadığımız bir vatandaş. Müvekkilimin arkadaşı değil. Twitter'dan müvekkilime hakaret ve tehditler ediyor. Bundan dolayı da davaya gittik. Kendisi duruşmaya gelmedi. Hakkında yakalama kararı çıktı'' ifadelerini kullandı. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Apple, iOS 8'in son kullanım oranını açıkladı08 Ocak 2015 Perşembe 14:04
 • Kuyruklu yıldız kaşifi Philae kayboldu06 Ocak 2015 Salı 12:12
 • WhatsApp, Snapchat'e özendi02 Ocak 2015 Cuma 15:24
 • Dünya bu buluşu konuşuyor!26 Aralık 2014 Cuma 15:01
 • Android telefon kullananlar dikkat!26 Aralık 2014 Cuma 11:39
 • iPhone 6S mini geliyor25 Aralık 2014 Perşembe 10:59
 • Nabız ve tansiyonu yanlış ölçüyorlar25 Aralık 2014 Perşembe 10:32
 • Şimdi de LG G3 patladı24 Aralık 2014 Çarşamba 13:17
 • Facebook 2014 yılını kısaca özetledi10 Aralık 2014 Çarşamba 10:29
 • Samsung fena patladı!09 Aralık 2014 Salı 11:19
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com