Türkiye'den açık açık silah istiyor!

Türkiye'den açık açık silah istiyor!
ABD'nin talimatıyla kurulan Suriye'nin 'yeni muhalefet'inin başındaki Muaz El Kâtip, Türkiye'den açık açık silah talep ettiklerini söyledi.
Katar'daki toplantıda, muhalefetin, Suriye Ulusal Koalisyonu'nun yeni lideri olarak seçtiği  Muaz El Hatib, Türkiye'de en üst düzeyde ağırlandı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile görüştü. Ve Türkiye'den açık açık silah istedi.
 
Muaz El Hatib, Cnn Türk'ten Deniz Kilislioğlu'na konuştu. Kilislioğlu'nun haber şöyle;
 
"REJİME KAFA TUTAN İMAM"
 
52 yaşında..
Hayatının son 15 yılı Esad rejimi ile mücadeleyle geçti, Suriye'deki Emevi Camii'in eski imamı.
Rejim tarafından defalarca tutuklanmış bir muhalif o.
Geçmişini konuşurken, söz babasına geliyor.
Hz. Muhammed'in torunu Hasan Bin Ali'nin akrabası olduğu bilgisini sorunca gülümsedi.
Yanıtı tek kelime oldu. "Doğru."
El Hatib, Suriye Koalisyonu'nun lideri olduktan sonra ve Türkiye Suriye Ulusal Koalisyonu'nu "Suriye halkının tek temsilcisi" olarak kabul ettikten sonra Ankara'ya geldi.
Üstelik en üst düzeyde ağırlandı.
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile görüştü.
Türkiye'nin desteğinden memnun. Ama, daha ileri beklentileri de var.
 
"ÖZGÜR SURİYE ORDUSU İÇİN SİLAH İSTİYORUZ"
 
Muaz El Hatip, önce yapılanlar için teşekkür etti, sonra da taleplerini sıraladı:
 
"Hem siyasi, hem mali, hem gereken askeri desteği uluslar arası camiadan bekliyoruz. Suriye halkı 2 yıldır bu mücadeleye devam ediyor ve uluslar arası toplumun mutlaka sorumlulukları yerine getirmesi gerekiyor. Türkiye, Katar, Suudi Arabistan gibi ülkeler gerçekten ciddi destek verdiler; fakat beklentimiz hâlâ daha yüksek. Hem uluslararası toplumdan, hem dostlardan. Çünkü, ihtiyaçlar çok fazladır. 
 
"TÜRKİYE ÜSTÜN ÇABALAR HARCADI, BİZ BUNU BİLİYORUZ"
 
Türkiye'deki kardeşlerimiz üstün çabalar harcadılar, biz bunu biliyoruz. Fakat, buna rağmen Özgür Suriye Ordusu için spesifik silahları hâlâ istiyoruz. Çünkü, verdiğimiz mücadele bunu gerektiriyor. Savaş olmadan bu rejimin düşürülmesini, bu krizin çözülmesini isteriz ancak savaş hala devam ediyor; çok ihanetlere maruz kalıyor, rejim tarafından bombardıman altında kalıyor. Bu yüzden bu işin destekle çözülmesi gerekiyor."
 
İSTANBUL OFİSİ!
 
Suriye Ulusal Koalisyonu'nun merkezi şu an Kahire'de. Ama Muaz El Hatib eklemeden edemedi: "Daha sonra bizim özgür topraklarımızda olacak." O güne kadar, Suriye içinde "kurtarılmış bölgelerde" ofisler açmak da Koalisyonun hedefleri arasında. Bir de dünyanın çeşitli şehirlerinde temsilcilikler açmak. O şehirlerden biri de İstanbul. Muaz El Hatib, İstanbul ofisinin açılacağı tarihi de açıkladı. "Bize gelecek hafta biteceğinin sözünü verdiler. Ama, o ofisin temsilcisi kim olacak, bir isim belirlemek için biraz zaman gerekebilir" dedi.
 
ABD'NİN DESTEĞİ ZAYIF
 
2 yıldır Suriye muhalefeti Beşar Esad'a karşı mücadele veriyor.
"ABD aktif rol oynamıyor, oysa onun desteği belirleyici" görüşü Esad'ın gitmesi gerektiğini düşünen muhaliflerce ve Suriye muhalefetini destekleyen bölge ülkelerinde sıklıkla seslendiriliyor.
ABD seçimleri geride kaldı.
Barack Obama yeniden başkan seçildi.
Ama Suriye muhalefetine göre ABD'nin ve uluslararası toplumun desteği hâlâ zayıf.
Muaz El Hatib, tepkili ama eleştirileri oklarını direkt ABD'ye saplamayı tercih etmedi.
El Hatib, "Sadece ABD değil, uluslararası toplum sorumluluklarını Suriye halkına karşı dile getirmedi. Suriye halkı dünyanın en asil haklarından bi tanesidir. BM'nin kurucularından birisidir. İki yıldır mücadeleye devam ediyor, fakat uluslararası toplumdan aldığı destek zayıftır." dedi.  
 
"KÜRTLER KOALİSYONDA AMA...
 
Yeni Koalisyon, Suriye Ulusal Konseyi'ni de içine alan bir yapı.
Koalisyonda, Suriye Ulusal Konseyi'nin 22 üyesi var. 61 üyeli Koalisyonda, Alimler, Yazarlar Birliği, İş Forumu gibi yapıların üyelerinin yanısıra, 14 de yerel komite üyesi var. Yani Suriye'nin 14 ayrı şehrinde, tüm kesimlerin seçtiği her bir temsilci ayrı ayrı Koalisyonda temsil ediliyor. Yani Hama, Humus, Şam, Halep gibi her şehrin ayrı temsilci var Koalisyon'da. Bu tablo, Suriye Ulusal Konseyi'nde olduğu gibi, Suriye'den kopuk diyasporanın kurduğu bir muhalefet, temsil kabiliyeti yok" eleştirilerini de kısmen ortadan kaldırıyor. Koalisyona Kürtlerin de katılmış olması önemli. Çünkü, daha önce Suriye Ulusal Konseyi yapısında olmayı reddetmişlerdi. Muaz El Hatib, "Kürtler koalisyonda" dedi ama farklı istekleri de olduğunu söyledi. Detay vermedi. Ama, "Bazı konularda uzlaşma olduğunu, görüşmelerin sürdüğünü" söyledi. "Kendileri koalisyona katıldılar fakat farklı istekleri var. Önümüzdeki hafta o istekleri ele alacağız. Hâlâ Suriye Arap Cumhuriyeti adı altındayız ve anayasal-siyasal haklarla ilgili bir anlaşma sağladık. Diğer teferruatlar için rejim düştükten sonra yapılan seçimde halk karar verecek" diye konuştu.
 
"SİYASİ POZİSYON İÇİN HERHANGİ BİR ARZUM YOK"
 
Halkın kararı..
Muaz El Hatib, bir gün Suriye halkının gerçek bir seçimle Devlet Başkanı'nı seçmesinin hayalini kuruyor.Peki kendine o tablo bir gün gerçek olursa, nasıl bir yer biçiyor? Muaz El Hatib, "Ben Suriye halkına hizmet için bulundum. Hâlâ Suriye halkına hizmet için varım. Siyasi pozisyon için herhangi bir arzum yok" dedi.
 
BAŞBAKAN İLE BİR SAAT GÖRÜŞME
 
Muaz El Hatib'in Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesi ise İstanbul'da Dolmabahçe'deki Başbakanlık Ofisi'nde gerçekleşti. Basına kapalı yapılan görüşme 1 saat sürdü. (EAK)

Kaynak: Yurt Gazetesi
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com