Türkiye'den Amerikan Ulusal Basketbol Ligi'ne teknoloji transferi

Türkiyeden Amerikan Ulusal Basketbol Ligine teknoloji transferi
Hacettepe Üniversitesi Teknokent'te yerleşik bir firma, performans ölçümü yapabilen cihazla NBA'in kapılarını araladı

ANKARA (AA) -  ESRA DUMAN - Hacettepe Üniversitesi Teknokent'te yerleşik bir firma, performans ölçümü yapabilen cihazla Amerikan Ulusal Basketbol Ligi'nin (NBA) kapılarını araladı. 

Firmanın sahibi İbrahim Sezgin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sporcunun sürat, dayanıklılık, patlayıcı kuvvet, reaksiyon zamanı, denge ve kuvvet ölçümleri, sıçrama yüksekliği, kuvvette devamlılık gibi özelliklerinin ölçümünü yapabilen cihazı birçok kuruluşa sattıklarını belirterek, "ABD'deki temsilcimiz sayesinde NBA ile iletişime geçtik ve cihazımı tanıtma fırsatı bulduk. Ürünümüzü çok beğendiler ve satın aldılar. Yaklaşık 4 aydır da kullanıyorlar. Sanırım daha fazla sayıda sipariş verecekler" dedi.

Cihazın dünyadaki diğer örneklerinde olmayan yeni özelliklere sahip olduğunu kaydeden Sezgin, cihazların bilgisayar üzerinden kullanımı iptal edip, yabancı kaynakların girmesi engellemek ve hata payını sıfıra düşürmek amacıyla her bir cihaz için ayrı bir yazılım geliştirdiklerine dikkat çekti.

Sezgin, "Cihaz'a otomatik depolama ve karşılaştırma özelliği ekledik. Sistem kullanıcısı, değerleri analog olarak giremiyor. Dışarıdan müdahaleye fırsat kalmadan sistem ölçtüğü değerleri otomatik olarak hafızasına alıyor ve diğer değerlerle karşılaştırabiliyor. Yani bir kişi performans ölçüm cihazlarından sırasıyla geçtikten sonra tüm değerleri hafızaya kaydedilip, saklanıyor. Ondan önce ve sonra teste tabi tutulan kişilerin değerleriyle otomatik olarak karşılaştırılıyor. Bu sayede kişilerin bulunduğu ilde, bölgede ve Türkiye genelinde kaçıncı sırada olduğunu belirleyebiliyoruz. Bu bilgileri güvenli bir şekilde muhafaza edip, merkeze iletebiliyoruz"  diye konuştu.

Verilerin dışarıya kapalı bir merkeze kriptolu olarak aktarılıp saklandığını belirten Sezgin, sistemi önemli bir kullanım kolaylığı sağlayarak kablosuz olarak kullanılabilir hale getirdiklerini kaydetti.

 

- NBA'da kullanılıyor

Hızla seri üretime geçtiklerini belirten Sezgin, sözlerine şöyle devam etti:

“ABD'deki temsilcimiz sayesinde NBA ile iletişime geçtik ve cihazımı tanıtma fırsatı bulduk. Ürünümüzü çok beğendiler ve satın aldılar. Hem profesyonel sporcu transferlerinde hem de altyapıda yetişen basketbolcu seçimlerinde kullanabilecekler. Görüşmelerimizde üründen gayet memnun olduklarını aktardılar. Hem eski versiyonu hem de yeni versiyon cihazı da 4 aydır kullanıyorlar. Sanırım daha fazla sayıda sipariş verecekler. Katar Olimpik Akademisi de sistemimizi tercih etti." 

 

- Yerli üretim olarak hizmete girmeyi hedefliyor 

Sezgin, Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın bilimsel destekle olimpik sporcu yetişmeyi hedeflediğini ve yetenek ölçümü yapabilen cihazlarla ilgili ihale açtığını hatırlattı. 

İhalede yer almak için Bakanlık Bilim Kurulu'na tanıttıklarını ve değerlendirmeden başarıyla geçtiklerini söyleyen Sezgin, şunları kaydetti:

“Aslında bu tür cihazların yerli üretim olması ülkenin güvenliği için çok önemli. Çünkü bugünün genç nesillerine yapılan performans ölçümleri, 50 yıl sonraki Türk milletinin fiziki, güç, kuvvet, boy, kilo değerlerini verecektir. Bu bilgilerin yurt dışı kaynaklarına ulaşması milletin refahı ve geleceği için ciddi bir risk taşır. Öyle ki küçük bir grip virüsü bir anda biyolojik silaha dönüşebilir, kimyasal silahlar üretilebilir.”

 

- Milli savunmada da adından söz ettirecek

Sezgin, sporcu seçmelerinde kullanabilecek sistemin özel tim elamını seçimin gibi güvenlik alanlarında da kullanılabileceğini belirterek, bazı özel birimlerce cihazın büyük ilgi gördüğünü ve sipariş aldıklarını kaydetti.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com