Türkiye'den Giden Gemiye İsrail El Koydu!

Türkiye'den Giden Gemiye İsrail El Koydu!
Türkiye'den yola çıkan ve Gazze'deki silahlı gruplara silah götürdüğü öne sürülen yabancı bir gemiye el koydu..

İsrail ordusu, Türkiye'den yola çıkan ve Gazze'deki silahlı gruplara silah götürdüğü öne sürülen yabancı bir gemiye el koydu. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, gemide ele geçirilen silahların "İran kaynaklı" olduğunu söyledi.

İsrail ordu sözcülüğü, "Türkiye'nin bu olayla hiçbir bağlantısı olmadığını vurgulamak isteriz" ifadesini kullandığı açıklamasında, Liberya bandıralı, bir Alman şirketine ait, işletmesini ise bir Fransız firmasının yaptığı "Victoria" gemisine, İsrail sahillerinin yaklaşık 200 mil açıklarında operasyon düzenlendiğini bildirdi.

Mersin limanından iki gün önce hareket ettiği belirtilen gemiye operasyon düzenlenmeden önce Alman, Fransız ve Liberyalı yetkililere bilgi verildiği kaydedildi.

Genelkurmay Başkanı Beni Gantz'ın, Savunma Bakanı Ehud Barak'a geminin "silah taşıdığına" dair bilgi vermesinin ardından operasyon kararının alındığı kaydedilen açıklamada, Şayetet 13 komandolarının gemiye el koyduğu, operasyon sırasında mürettebatın direniş göstermediği, güvertede "içinde silahlar olan konteynırların" bulunduğu belirtildi.

Gemi ve mürettebatın inceleme ve sorgulama için İsrail Deniz Kuvvetleri refakatinde bir İsrail limanına götürüldüğü bildirildi.

Silahlar İran kaynaklı
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, gemide ele geçirilen silahların "İran kaynaklı" olduğunu söyledi.

Netanyahu, Mısır ile İsrail arasındaki sınırda inşa edilen güvenlik bariyerlerine yaptığı bir ziyaret sırasındaki açıklamasında, olayla ilgili halen bilgi topladıklarını belirterek, "Kesin olan bir şey var, silahlar Suriye'deki bir aktarma istasyonu aracılığıyla İran'dan" dedi.

Netanyahu, gemideki silahlara uluslararası yasalar doğrultusunda el koyduklarını da belirtirken, bunların İsrail vatandaşlarına zarar vermek amacıyla Gazze'deki "terör gruplarına" gittiği kanısında olduklarını ifade etti.

Netanyahu, gemiye el konulması için dün akşam talimat verdiğini, silah kaçakçılığını önlemenin hem hakları hem de görevleri olduğunu, gemiyle ilgili ülkeleri de durumdan haberdar ettiklerini bildirdi
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com