Türkiye'den giden yumurtalar İsrail'i karıştırdı

Türkiye'den giden yumurtalar İsrail'i karıştırdı
İsrail'in Türkiye'den ithal ettiği yumurtalar ülkeyi fena karıştırdı..

Türk yumurtası İsrail’i karıştırdı İsrail’de yayımlanan Haaretz gazetesi, Türkiye’den İsrail’e ihraç edilen yumurtalar hakkında çarpıcı iddialar ileri sürdü.

İsrail’e yurtdışından gelen yumurtaların yüzde 62’sinin Türkiye’den geldiğini belirten gazete, yumurtaların Türkiye’den geldiklerine dair etiketlenmemelerini eleştirdi. Tarım Bakanlığı’nın eski veteriner hizmetleri başkan yardımcısı Yehuda Meirovitch, insanların ne yediklerini bilmeye hakları olduğunu söyleyerek, etiketsiz yumurtaların sağlık sorunlarına neden olabileceğini iddia etti.

‘Bunlar salmonellalı’

Bu iddiaya kümes hayvanları birliği genel sekretesi Yaakov Cohen de “Türkiye’nin iyi kalitedeki yumurtaları Avrupa’ya, kötü kalitedekileri ise İsrail’e gönderdiğini” söyleyerek destek verdi. Poultry Science dergisinde 2010 yılında yayımlanan bir makalede Türkiye’de yumurtlayan tavuklardan alınan örneklerin yarısından salmonella virüsü bulunduğunu yazdığını hatırlatan gazeteye konuşan adını vermeyen bir uzman da Türkiye’deki veterinerlik hizmetlerinin İsrail’deki kadar başarılı olmadığını iddia etti. yumurtaları Türkiye’den aldığı iddia edilen Tnuca firması ise iddiaların asılsız olduğunu söyledi. (BRK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com