Türkiye'den Haiti'ye uzanan şefkat eli

Türkiye'den Haiti'ye uzanan şefkat eli
Haiti'de 12 Ocakta meydana gelen depremin ardından bu ülkede insani yardım faaliyetlerini sürdüren Kimse Yok Mu Derneğinin ülke sorumlusu Eyüp Tok, ''Düne kadar itilmiş, horlanmış, hakir görülmüş bu insanlara Anadolu halkının şefkat elinin uzatılmasıyl

Haiti'de 12 Ocakta meydana gelen depremin ardından bu ülkede insani yardım faaliyetlerini sürdüren Kimse Yok Mu Derneğinin ülke sorumlusu Eyüp Tok, ''Düne kadar itilmiş, horlanmış, hakir görülmüş bu insanlara Anadolu halkının şefkat elinin uzatılmasıyla onların çok kısa zamanda kazanılması adına güzel hizmetler yapılacaktır'' dedi.
Tok, yaptığı açıklamada, depremde yaklaşık 230 binden fazla insanın yaşamını yitirdiğini ve bu rakamın iki katı kadar insanın yaralandığını belirtti.
Dernek görevlileri ve gönüllülerinin depremin hemen ardından Haiti'ye giderek arama kurtarma ve sağlık faaliyetlerinde bulunduğunu kaydeden Tok, ilk günden itibaren her gün yaklaşık 2 bin kişiye sıcak yemek dağıtarak, ''deprem öncesi bile günde bir öğün yiyecek dahi bulamayan'' Haiti halkına yardımcı olmaya çalıştıklarını'' anlattı.
Tok, deprem dolayısıyla, iki devlet ve iki millet arasında köprü görevini üstlendiklerini anlattı.

-''BİR GÖZ KIRPMAKLA, BİR BAŞINI OKŞAMAKLA...''-
Ülkede kalıcı hizmetler vermek üzere depremin hemen ardından uzun yıllar devam etmesini umdukları bir hizmet trendini başlattıklarına işaret eden Eyüp Tok, şöyle konuştu:
''Gerçekten bu insanlar çok sıcak, çok cana yakın. Adeta bir göz kırpmakla, bir başını okşamakla, bir selam vermekle bu insanların gönülleri fethedilebiliyor. Küçük bir ikramla bu insanlar yanınıza koşuyorlar. Düne kadar itilmiş, horlanmış, hakir görülmüş bu insanlara Anadolu halkının şefkat elinin uzatılmasıyla onların çok kısa zamanda kazanılması adına güzel hizmetler yapılacaktır.
230 binden fazla insanın öldüğü bu ülkede on binlerce yetim var, bu yetimlerin ellerinden tutulması gerekiyor. Dernek olarak 200 kişi kapasiteli yetimhane projemiz var, ancak tabii ki bu yetmiyor. Şu anda mevcut olan ve iyileştirilmesi düşünülen yetimhanelere giderek bu ülkenin yetimlerine sahip çıkmak, gönüllerini almak gerekiyor. Bu çerçevede biz de ilk geldiğimiz günden itibaren yetimhaneleri ziyaret ediyoruz, idarecileriyle görüşüp hediyelerimizi veriyoruz.''

-TÜRKİYE'DEN İŞ ADAMLARINA HAİTİ'DE YATIRIM ÇAĞRISI-
Tok, Haiti'de Türk insanının yardımseverliğinin gösterilmesi adına çok güzel temeller atıldığını söyledi.
''Belki de bugüne kadar Haiti halkı Türkiye'nin dünyanın neresinde olduğunu, Türk insanının da Haiti'nin nerede olduğunu bilmiyordu'' diyen Tok, şunları kaydetti:
''Buradan insanların Türkiye'ye götürülmesi, gezdirilmesi gerekiyor. Buradan yetenekli çocukların Türkiye'deki okullarda öğrenim görmesi lazım. Bu faaliyetleri destekleyeceğiz.
Türkiye'den birkısım müteşebbisler Haiti'ye gelip okullar açabilir. Böyle çalışmalar olabileceğini bir yetkiliye ifade ettiğimizde çok sevindi, 'Sizler yeter ki gelin, biz ne gerekiyorsa yaparız' dedi. Anadolu halkı, karanlık, sıkıntılı, dertli günlerinde bu insanların yanında olduğunu gösterdiğinde bütün kapılar açılacaktır. İnanıyorum ki 3 yılda, 30 yılda alınamayacak mesafeler alınacaktır. Her alanda insanlar buraya gelmeli. Ticaret, ekonomi, tarım, denizcilik alanlarında burada ihtiyaç var. Türkiye'den müteşebbislerin gelmesi halinde onların bürokratik altyapıyı hazırlamasına yardımcı olacağız.''

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com