Türkiye'den İsrail'e kınama

Türkiye'den İsrail'e kınama
Türkiye, İsrail Hükümeti'nin Doğu Kudüs'teki Gilo Yahudi yerleşiminde bin 100 konut inşasına onay vermesini kınadı.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, uluslararası toplumun, Filistin sorununa kalıcı bir çözüm bulunması yönünde yoğun gayret sarf ettiği bir dönemden geçildiği belirtildi. Açıklamada, İsrail'in böyle bir dönemde dahi işgal altındaki Filistin topraklarında yeni yerleşim faaliyetlerine girişmesi, bu ülkenin gerçek niyeti ve samimiyeti hakkında ciddi kuşkulara yol açtığı ve uluslararası toplumun gayretlerine büyük zarar verdiği kaydedildi.

ULUSLAR ARASI HUKUKUN İHLALİ

İsrail'in yerleşim faaliyetleri uluslararası hukukun açık bir ihlali olduğu ve kabul edilmesinin mümkün olmadığı belirtilen açıklamada şunlar kaydedildi:

"İsrail'in tüm uluslararası toplumun tepkilerini göz ardı ederek, Filistin topraklarına yasadışı yerleşimler yoluyla el koymayı sürdürmesi, Filistin tarafının Birleşmiş Milletler'e devlet olarak tanınma başvurusunda bulunmasının ne kadar haklı ve zamanlı olduğunu bir kez daha göstermiştir. Bu çerçevede, tüm uluslararası toplumu Filistin halkının, başkenti Doğu Kudüs olan, Batı Şeria ve Gazze Şeridi'ni kapsayan bağımsız devletine kavuşma özlemini ve bu doğrultuda Birleşmiş Milletler'e yapılan tanınma başvurusunu en güçlü şekilde desteklemeye çağırıyoruz."

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com