Türkiye’den İtalyan şirkete ambargo

Türkiye’den İtalyan şirkete ambargo
Bakan Taner Yıldız, İtalyan enerji şirketi ENI ile Güney Kıbrıs'la tartışmalı sularda çalışmalarına devam etmesi nedeniyle çalışmama kararı aldıklarını bildirdi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Güney Kıbrıs ile uluslararası hukuka aykırı olarak tartışmalı sularda çalışmalarına devam etmesi nedeniyle, İtalyan enerji şirketi ENI ile Türkiye’deki projelerinin askıya alınması da dahil olmak üzere söz konusu şirketle çalışmama kararı aldıklarını bildirdi.
 
ATO Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği (TÜREB) tarafından düzenlenen ”Rüzgar Enerjisi Çalıştayı”na katılan Yıldız, çalıştay öncesinde basın mensuplarının sorularını yanıtladı.
 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, tüm uyarılara rağmen ENI şirketinin, Güney Kıbrıs ile Akdeniz’deki uluslararası sularda petrol ve doğalgaz arama çalışmalarına devam ettiğini anlatan Yıldız, bu nedenle söz konusu şirketle çalışmama kararı aldıklarını bildirdi. Yıldız, ”ENI şirketi ile Türkiye’deki projelerinin rafa kaldırılması da dahil Türkiye’de çalışmama kararı aldık” dedi.
 
Samsun-Ceyhan arasına inşa edilecek ham petrol boru hattı projesinin Çalık Holding ile birlikte ENI’nin de görev aldığını hatırlatan Yıldız, Çalık’ın bu konuda kendi değerlendirmesini yapacağını ancak kendilerinin bu şirketi tercih etmediklerinin altını çizdi. Bakan Yıldız, Kıbrıs açıklarında bulunacak kaynakların ya tüm Kıbrıs tarafından kullanılması ya da bu çalışmaların yapılmaması gerektiğini vurguladı. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com