Türkiye'den Kırgızistan'a tıbbi cihaz ve malzeme desteği

Türkiyeden Kırgızistana tıbbi cihaz ve malzeme desteği
BİŞKEK (AA) - Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), Bişkek Milli Onkoloji Hastanesi'ne modern renkli doppler ultrason cihazı ile meme kanseri taramasında kullanılan dijital mamografi...

BİŞKEK (AA) - Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), Bişkek Milli Onkoloji Hastanesi'ne modern renkli doppler ultrason cihazı ile meme kanseri taramasında kullanılan dijital mamografi cihazı desteğinde bulundu.

TİKA tarafından tedarik edilen tıbbi cihazlar ve teknik malzemeler, Bişkek Milli Onkoloji Hastanesi Onkoloji Polikliniği'nde, Türkiye'nin Bişkek Büyükelçisi Metin Kılıç ve eşi, Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev'in eşi Raisa Atambayeva, Sağlık Bakanı Dinara Saginbayeva ve TİKA Bişkek Program Koordinatörü Hakan Ergün'ün katılımıyla düzenlenen törenle ilgililere teslim edildi.

Onkoloji Polikliniği binasında cihazların konulduğu iki ayrı odanın tadilatı yapıldı ve mobilyası, bilgisayarları ile ofis malzemeleri yenilendi.

Raisa Atambayeva, törende yaptığı konuşmada, Türkiye'nin Bişkek Büyükelçisi Kılıç'a Türkiye devletinin yaptığı bu çok önemli desteğinden ötürü teşekkür ederek, Türkiye'nin Kırgızistan'da halk sağlığına verdiği öneminin altını çizdi.

Sağlık Bakanı ve hastane yetkilileri de ayrı ayrı teşekkürlerini iletirken, hastanede 23 yıldır çalışan Elena Butonova, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bugüne kadar hastanede dört mamografi cihazının yer aldığını hatırlattı ve "Bu cihazlar eskiydi. İlk kez hastanemize en iyi, en pahalı, en modern ve en yüksek teknolojik donanımlı cihazlar konuldu" dedi.

Butonova, Kırgızistan'da yılda 500 kadının meme kanserine yakalandığını, bununla birlikte son yıllarda kadınların sağlığına daha fazla önem verildiğini belirterek, Türk hükümetine ve TİKA yetkililerine son derece minnettar olduklarını dile getirdi.

 Türkiye'nin Bişkek Büyükelçisi Kılıç da Kırgızistan'da en önemli sorunlar arasında halk sağlığı ve kanserin bulunduğunu söyledi. Kılıç, Türkiye olarak dost ve kardeş Kırgızistan'a TİKA ile birlikte hastanelerin modernleştirilmesi ve içindeki cihazların yenilenmesi konusunda çalışmalar yürüttüklerini ifade etti.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'nun bu bölgeye gösterdiği ilgiyi aktaran Kılıç, "Kırgızistan ile önümüzdeki günlerde bir sağlık anlaşması imzalayacağız. Bu anlaşma çerçevesinde önemli sayıda hastayı Türkiye'ye tedavi amacıyla götüreceğiz" diye konuştu.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com