Türkiye'den Mozambik'e destek

Türkiyeden Mozambike destek
TİKA, Mozambik Emtia Borsası’na dört arazi aracı verdi

 ANKARA (AA) - Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Mozambik’e çeşitli alanlarda destek sağladı. 

TİKA açıklamasına göre, Güneydoğu Afrika ülkesi Mozambik’te özellikle tarım ürünleri pazarlarında düzenin, verimliliğin ve şeffaflığın sağlanması ve pazarların bütünleştirilmesi vasıtasıyla çiftçilerin pazara erişiminin geliştirilmesi amacıyla Mozambik Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından kurulmakta olan Mozambik Emtia Borsası’na TİKA tarafından dört adet arazi aracı verildi.

Üç yıllık bir program kapsamında gerçekleştirilmesi planlanan projeyle belirli usul ve esaslar doğrultusunda satıcılar ile alıcıların buluştuğu ve alışveriş yaptığı bir merkezin oluşturulması suretiyle kaynakların en verimli şekilde tahsis edilmesi ile uzakta ve dağınık olan çok sayıdaki çeşitli aktörler arasındaki eşgüdümün sağlanması hedefleniyor.

Araçlar için düzenlenen teslim törenine Mozambik Sanayi ve Ticaret Bakanı Armando Inroga, Türkiye'nin Maputo Büyükelçisi Aylin Taşhan, TİKA Başkan Yardımcısı Süreyya Polat, TİKA yetkilileri ve Mozambikli yetkililer katıldı.

Aynı proje kapsamında, Mozambik Emtia Borsası yöneticileri ile teknik çalışanlarından oluşan bir gruba Türkiye’de kısa süreli bir eğitim programının düzenlenmesi planlanıyor.

Ziyaret çerçevesinde ayrıca deri ve ahşap ürünlerin satışıyla işletmesi sağlanan ve yaklaşık 50 engelli zanaatkar tarafından kurulan ARTEDIF Bedensel Engelliler El Sanatları Kooperatifine TİKA tarafından tekerlekli sandalye, koltuk değnekleri ile çeşitli malzeme sağlandı.

Düzenlenen törende konuşan ARTEDIF yetkilileri, TİKA’nın desteğinden duydukları mutluluğu ifade ederek, bu destek ile daha çok engelliye ulaşabileceklerini ve bu sayede daha çok engelliye iş imkanı sağlanacağını belirtti. Törende konuşan TİKA Başkan Yardımcısı Polat da her bireyin aslında potansiyel birer engelli olduğunu söyleyerek, TİKA olarak engellilere yönelik projeleri çok önemsediklerini ifade etti.

TİKA heyetinin ziyareti çerçevesinde, yaklaşık 50 çocuğa hizmet veren ve maddi imkansızlıklar sebebiyle güçlükler yaşayan “1er de Maio” adlı yetimhaneye Ajans tarafından temin edilen yatak, battaniye, masa, sandalye ve çeşitli alet ve malzemeler teslim edildi.

İstanbul Eylem Planı (İEP) kapsamında, özellikle üretim kapasitesini artırmaya yönelik öncelikli sektörler arasında sayılan emtia borsası projelerine TİKA da destek veriyor.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com