Türkiye'den NATO'ya flaş çağrı

Türkiye'den NATO'ya flaş çağrı
Suriye'nin Türk jetini düşürmesinin ardından Türkiye uluslararası arenada ilk resmi adımını attı.
Suriye'nin eğitim ve test uçuşu yapan silahsız Türk jetini düşürmesinin ardından Türkiye uluslararası kamuoyunda hukuki haklarını kullanmak için adımlar atmaya başladı.

Türkiye, salı günü NATO'dan olağanüstü toplantı istedi. Türkiye'nin talebinin ardından NATO Sözcüsü 'NATO Salı günü olağanüstü toplanacak' açıklamasında bulundu. 
 
NATO üyesi Türkiye 4. madde kapsamında salı günü için olağanüstü toplantı talebinde bulunmuştu.
 
4. MADDE NE ANLAMA GELİYOR
 
NATO'nun 4. maddesi çerçevesinde bir üye ülke ulusal güvenliği, sınır bütünlüğü ya da bağımsızlığı tehlike altına girmesi halinde istişareler için diğer üye ülkeleri toplantıya çağırabiliyor. Türkiye daha önce Şubat 2003'te Irak İşgali'ne gidilen süreçte 4. maddenin işletilmesini talep etmişti.

Ancak NATO üyesi ülkeler Türkiye'ye herhangi bir koruma sağlanamayacağını söylemişti. 4. madde aynı zamanda NATO kurucu anlaşmasının 5. maddesi için bir ön şart olarak da görülüyor.
 
5. MADDE NE DİYOR
 
5. madde ise bir üye ülkeye yapılan saldırının tüm ülkelere yapılmış bir saldırı olarak kabul edilmesi anlamına geliyor. Suriye askerlerinin Türkiye'ye doğru ateş açarak Kilis kampında bir kişiyi öldürmesi üzerine 5. maddenin işletilebileceği gündeme gelmiş, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da bu ihtimali doğrulamıştı.
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com