Türkiye'den Suriye'ye açık nota

Türkiye'den Suriye'ye açık nota
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Ceylanpınar'daki olaylar üzerine Türkiye'nin Suriye'ye bir kez daha nota verdiğini bildirdi.

9. Türk-İtalyan Forumu'na katılmak için İtalya'nın başkenti Roma'da bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu,  İtalyan mevkidaşı Giulio Terzi ile bir araya geldi. İki bakan daha sonra ortak basın toplantısı düzenledi.
 
Bakan Davutoğlu, basın toplantısında Ceylanpınar'da yaşanan gelişmeler için, "Suriye rejimine açık nota verdik. BM Güvenlik Konseyi ve NATO'ya durumu rapor ettik. Uluslararası kamuoyunun buna sessiz kalması vicdanları zedeliyor. Bu yaşananların birinci sorumlusu Esed rejimi. İkinci sorumluluk ise BM Güvenlik Konseyi ataleti. Bu atalet devam ettiği sürece Suriye rejimi provokasyonlarına kılıf bulmaya devam edecektir" ifadelerini kullandı.
 
Suriye jetlerinin meskun mahallerde sivil-asker ayrımı yapmadan yaptığı bombalamaların kabul edilemez olduğunu belirten Davutoğlu, Suriye jetlerinin Türkiye sınırını ihlal etmediğini de dile getirerek, "Hava sahamız ihlal edilmedi, edilseydi cevabını verirdik" dedi.
 
Suriye muhalefetinin her temsiliyetin bulunduğu ortak bir ittifaka vardığını da ifade eden Davutoğlu, bundan sonra uluslararası toplumun üzerine düşeni yapması çağrısında bulundu.
 
ULUSLARARASI TOPLUMUN BİR MAZERETİ KALMADI
 
Ahmet Davutoğlu, ''Yeni oluşturulan muhalefet yapısından sonra uluslararası toplumun artık bir mazereti kalmadı. Şimdi sorumluluk uluslararası toplumun üzerinde. Katar ile yeni yapıyı tanıdığımızı ifade ettik'' dedi.
 
Doha'daki yeni muhalif yapının kapsayıcılığına yönelik bir soruya Davutoğlu, ''Muhalefet içinde ayrılık varmış gibi gösterilmesi doğru değil. Başkan ortak oyla seçildi. Kimse rezerv koymadı. Tabi ki, görüş ayrılıkları olur. İtalya'da yok mu? Demokrasilerde de olur. Dün büyük bir başarıya imza atılmıştır. Bu son değil bu bir başlangıç yeniden yapılanmak için tüm Suriyelilerin omuz omuza vermesi gerekir'' yanıtını verdi. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com