Türkiye'nin 25 Bin Türk Hassasiyeti!

Türkiye'nin 25 Bin Türk Hassasiyeti!
Libya'da muhaliflerin katledilmesine sessiz kalmakla suçlanan Erdoğan, 25 bin Türk'ün durumunu hatırlattı.

Bölgemizde çok öenmli olayların yaşandığı bir dönemden geçiyoruz. Bir süredir başlayan halk hareketlerinin dalga dalga yayıldığını, Tunus, Mısır'dan sonra Libya ve Fas'a da sıçradı.

Tunus ve Mısır'la ilgili bazı tavsiyelerimiz bazı siyasetçiler tarafından eleştirildi. Mısır'la iglili sözlerimiz Anamuhalefet Partisi Lideri tarafından erken olarak eleştirildi. Şimdi ise Libya konusunda sustuğumuzu kendisi ile çelişti.

HP Genel Başkanı kendinine sorulan bir soru üzerine 'Ödülün hakkını veriyor' diye sorumsuz bir açıklama yapıyor. Haritada yerini göster denildiğinde gösteremez. Oralarda ne kadar Tük çalışıyor, ne kadar Türk işadamı var diye sorsanız bilemez. Sırf hükemeti eleştirmek uğruna Libya'daki Türk vatandaşların güvenliğini tehlikeye sokacak kadar ileri gidebiliyor."

LİBYA'DA 25 BİN TÜRK VAR

Oralarda ne kadar Türk vatandaşı çalışıyor, İşadamı var bilmiyor. Bu ülkenin hassasiyetleri açısında bir kaanate sahip değil. Libya'daki Türk vatandaşlarının güvenliğini çiğneyecek kadar ileriye gidiyor. Bugün orada 25 bin civarında Türk var...

Boş duran bir Türkiye Cumhuriyeti yok. Hiç bir bi,lgiye sahip olmadığı halde akıl verenlerin tavsiyelere ihtiyacımız yok. Türkiye ısmarlama politikalarla gündemini belirleyen bir ülke değildir. Gündemi belirlenen bir ülke de değildir. Biz ne zaman nerede nasıl açıklama yapacağımızı gayet iyi biliyoruz.

Bu konular hariçten gazel okuyarak, desteksiz atarak, fantazi yaparak değerlendirilemez. Milletin hassasiyetini göz önünde bulundurmak büyük devletlere yakışır. Biz gelişmeleri 24 saat çok yakından tüm boyutlarıyla izliyoruz. Gereken adımları da atıyoruz. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, böyle bir durumda gereken neyse yapar. Biz kardeş halkların hakkını gözetir ve kendi menfaatlerini gözetiriz.

O ÖDÜL NEDEN VERİLDİ?

Libya'da bana tebliği edilen ödül, ne ödülü, ne için verildi? Filistin meselesine duyarlılığımız, Filistin halkı için çırpınışımız için veirldi. Bu ödül, Ortadoğu halklarının bir tezahürüdür. Kasım'da ödülü aldığım zaman yaptığım konuşmada bazı şeylere dikkat çekmiştim:

- Kendimizi özeleştiriye tabi tutmayı hayati derecede önemli görüyorum.

- Her türlü haksızlığa karşı onurlu bir duruş segilerken kendimizi de gözden geçirmeliyiz.

ÖDÜL MESELESİ KÜÇÜK HESAP

Biz Libya'daki vatandaşlarımızın tahliyesi için gece-gündüz uğraşırken birilerinin çıkıp Hükümeti sıkıştırma gayretine girmesi, açıklama ve ödül gibi küçük siyasetler yapması sorumsuzluk gibi çok tehlikelidir. Birilerinin çıkıp ödül meselesine takılıp bu kadar küçük hesaplara girmesini milletime havale ediyorum.

Tunus'un Mısır'ın tersine Libya'da ölümlerin olduğu haberleri geliyor. Libya'da bizim 25 bin vatandaşımız var. Oradaki vatandaşlarımızı tahliye etmenin derdine düştük. Bugün aynı zamanda TSK'nın İskenderun gemisi ve İDO'dan 2 deniz otobüsü inşallah bölgeye uğratacaklar. Orada bizim bir vatandaşımızın burnunun kanaması herhalde bu çığırtkanları çok farklı hale getirir.

Mısır'daki Türk sayısı çok azdı ve onları süratle tahliye edebildik.

KADDAFİ'YLE İKİ KERE GÖRÜŞTÜK

İlk andan itibaren Kaddafi ile 2 kere görüştük. Uçakları gönderin dendi. Maalesef kulede insan olmadığı için uçaklarımız geri döndü. Denizden de gemilerimiz orada olacaklar. Çok daha büyük sayıda tahliyeyi yapmak istiyoruz.

VATANDAŞLARIMIZLA BİZZAT BEN GÖRÜŞTÜM

Oradaki vatandaşlarımızın gıda ve su, ilaç konusunda tedarikimiz devam ediyor. Aç susuz olan yok. Ben bizzat Bingazi Havaalanı'ndan olan vatandaşlarımızdan birisiyle bizzat görüştüm, oradaki vatandaşlarımız hakkında bilgi aldım. Vatandaşlarımızın yerlerini, toplandıkları yerleri tek tek tespit ettik. Uçaklarımızı heran havalanacak şekilde bekletiyoruz.

Bingazi'de 600 civarında vatandaşımızı tahliye etme çabalarımız sürüyor.

KADDAFİ HALKA KULAK VERMELİ

Demokratik dışı taleplerini dile getirenlere insan dışı müdahalelerin yapılması, şiddet sarmalını büyütür. Şiddetin artarak Libya'nın geneline yayılması endişemizdir. Libya bizim dost olmaktan öteye kardeş devletimizdir. Kardeşin kardeşin kanını dökmesi bizim ızdırabımızdır. Halkın demokratik haklarına Libya yönetimi kulak vermelidir.

TÜRKLERİN CANI KARDEŞ LİBYA HALKINA EMANET

Libya yönetiminin böyle bir yanlışın içerisinde olmaması gerekir. Libya'da akan kanı kendi vücudumuzdan akan kan olarak görürürüz. Libya'da bulunan Türklerin hayatları ve hakları kardeş Libya halkına emanettir. Yönetimden bu konuda azami hassasiyet bekliyoruz.

HALKINA ŞİDDET GÖSTEREN İSTİKAMETİNİ KORUYAMAZ

Dünyanın neresinde olursa olsun hakların engellenmesine karşıyız. Biz halkların dinine mezhebine bakmadan evrensel değerleri savunuyoruz. Ertelemez değişim taleplerine kulak verilmesini istiyoruz.

Kendi halkını tehdit gibi gören hiç bir yönetimin uzun süreli aaykta durması mümkün değildir. Hele halkına şiddet uygulayan hiç bir yönetim istikametini koruyamaz.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com