Türkiye'nin 7. basın müzesi Yozgat'a kuruluyor

Türkiyenin 7. basın müzesi Yozgata kuruluyor
Yozgat Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Kiracı: "Türkiye'nin 7. basın müzesini kurarak Yozgat'ta basınımızın geçmişten bugüne, özgün özelliklerini ebedileştirmek istiyoruz"

YOZGAT (AA) -  Yozgat Belediyesi ve Yozgat Gazeteciler Cemiyeti, Gazeteci Yazar Taha Akyol'un ailesinin uzun yıllar yaşadığı tarihi konağı restore ettirerek basın müzesine dönüştürecek. 

Yozgat Belediye Meclisinin 6 Şubat'ta onayladığı Yozgat Basın Müzesi projesinin kuruluşuna ilişkin protokol, Yozgat Belediye Başkanı Yusuf Başer ile Yozgat Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Osman Hakan Kiracı arasında imzalandı.

Kiracı, burada yaptığı konuşmada, cemiyetlerinin yaklaşık bir yıldan beri sürdürdüğü çalışma sonucu Türkiye'nin 7. basın müzesinin Yozgat'a kurulacağını söyledi.

Yozgat'ın tanıtımına katkıda bulunacak müzenin kurulmasına verdiği destekten dolayı Belediye Başkanı Başer'e teşekkür eden Kiracı, "Osmanlı'nın ilk gazetecisi Agah Efendi'nin ve günümüzde de ünlü gazetecilerin baba ocağı olan Yozgat'ta basın müzesi oluşturmak, anlamlı bir proje. Bu amaçla Türkiye'nin 7. basın müzesini kurarak Yozgat'ta basınımızın geçmişten bugüne özgün özelliklerini ebedileştirmek istiyoruz. Yozgat Basın Müzesi, belediyenin ve cemiyetimizin işbirliğiyle oluşturulacak ancak tamamlandığında kent merkezi ve ilçelerdeki tüm meslektaşlarımızın istifadesine sunulacak" dedi.

Kayyumzade Caddesi'nde 257 metrekarelik bahçeli tarihi konağın, Yozgat Belediyesi tarafından restore ettirildikten sonra basın müzesi olarak hizmet vereceğini anlatan Kiracı, şunları kaydetti:

"Restorasyonun ardından basın müzesinde yer alacak eski baskı makine ve malzemeleri, daktilo, fotoğraf makineleri, Yozgat basınına dair eski belge, doküman, kitap, yerel gazete koleksiyonları, nostaljik basın objeleri, Yozgat Gazeteciler Cemiyeti tarafından derlenecek. Basın müzesinde Yozgatlı tanınmış gazetecilerin kabartma fotoğraf ve kısa biyografileri, Yozgat ve ilçelerindeki bütün yerel gazetelerin özel nüshaları, künyeleriyle birlikte sergilenecek. Bu çalışmalar sonunda Yozgat basınının ve meslektaşlarımızın geçmişe ve bugüne dair kayda değer bilgi, belge ve malzemeleri, gelecek nesillere sunulmuş olacak. Yozgat Basın Müzesi, aynı zamanda cemiyet merkezi olarak da kullanılacak. Basın müzemizin hayırlı olmasını diliyorum."

Belediye Başkanı Yusuf Başer de Yozgat Belediyesi'nin, kentteki tarihi konakları değerlendirmeye çalıştığını söyledi.

Belediye olarak gazetecilere her zaman değer verdiklerini ifade eden Başer, "Yozgat Valiliğinin de desteği, SODES'in katkısıyla binanın restorasyonunu gerçekleştireceğiz. Yozgat'taki tüm basınımızın geçmişten geleceğe ait materyalleri, burada en güzel şekilde sergilenmiş olacak. Osmanlı'nın ilk gazetecisi Agah Efendi'nin baba ocağında böylesine anlamlı ve güzel bir müzeyi Yozgat'a kazandırmanın gururunu birlikte yaşayacağız. Basın müzesinin hayırlı olmasını temenni ediyorum" diye konuştu.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com