"Türkiye'nin artık satış politikalarını değiştirmesi gerekiyor"

"Türkiye'nin artık satış politikalarını değiştirmesi gerekiyor"
Orman Genel Müdürlüğü İşletme Pazarlama Dairesi Piyasa Araştırma Şube Müdürü Ramazan Balı ve İşletme Pazarlama Dairesi Mühendisi Ahmet Başkan Kütahya Bölge Müdürü Cumali Akın'ı ziyaret ederek, ormanlar hakkında bilgi alışverişinde bulundular.

Orman Genel Müdürlüğü İşletme Pazarlama Dairesi Piyasa Araştırma Şube Müdürü Ramazan Balı ve İşletme Pazarlama Dairesi Mühendisi Ahmet Başkan Kütahya Bölge Müdürü Cumali Akın'ı ziyaret ederek, ormanlar hakkında bilgi alışverişinde bulundular.
Küthya Bölge Müdürü Cumali Akının Başkanlığında Piyasa Araştırma Şube Müdürü Ramazan Balı, İşletme Pazarlama Şube Müdürü Ramazan Karaca, İşletme Pazarlama Dairesi Mühendisi Ahmet Başkan, Keresteciler Dernek Başkanı Yılmaz Delen, Tüccarlardan Cihan Sekizli, Muzaffer Akın, Yusuf Aksu, Ömer Faruk Aksu, Nail Karaaslan, Kadir Somun ve Öz Ünal Kereste yetkililerinin katılımı ile toplantı gerçekleştirildi.
Toplantıda Piyasa Araştırma Şube Müdürü Ramazan Balı katılımcılara, piyasadaki ürün yelpazesi ve fiyatların oluşumuna etki eden faktörlerin neler olduğunu aktararak, katılımcıların bu konuda görüş ve önerilerinin neler olduğunu ve piyasadaki olumlu gidişin devam edip etmeyeceğine dair öngörülerine başvurdu.
Kütahya İli Simav İlçesinde Kereste işleyen fabrika ve atölyelerin yoğun olması ve Türkiye'de Simav İlçesinin ilk sıralarda yer alması nedeni ile, İşletme Pazarlama Daire Başkanlığı Piyasa Araştırma Şube Müdürü Ramazan Balı Başkanlığında; İşletme Pazarlama Dairesi Mühendisi Ahmet Başkan, Kütahya İşletme Pazarlama Şube Müdürü Ramazan Karaca, Simav İşletme Müdürü Enver Yıldırım, İşletme Şefleri ve Saymanın da katılımı ile yöre tüccarları sırasıyla ziyaret edilerek gereken bilgi alış vereişinde bulundular.
İlk olarak ziyaret edilen Girginoğlu A.Ş. yetkilileri, ithalatın artması nedeniyle eskiden alıcı konumunda bulunan İstanbul ilinin artık satıcı konumuna geçtiğini, bu nedenle İstanbul'a mal satamadıklarını, bu konuda Simav'daki birçok yarmacılık yapan kereste tüccarını etkilediğini ve başka sektörlere yönlendirdiğini, bunun da OGM'deki tomruk satışlarını etkilediğini söyleyerek; bunun önüne geçilmesi için ithal edilen ürünlerde de Ağaçlandırma fonu dahil birçok fonun alınması gerektiğini, bununda iç dengeyi sağlayacağını dile getirerek, sorunlarına çözüm bulunulmasını istedi.
Daha sonra Türkiye'nin ve Kütahya'nın önde gelen girişimcilerinden ve tüccarlardan olan Koyuncuoğlu A.Ş.'nin yetkilisi Nurullah Koyuncuoğlu ile görüşme yapılarak ve tesisi gezildi. Uzun yıllar Orman Genel Müdürlüğünden emval ihtiyacını karşılamış olan firma; daha sonra ithalatın artması ile ithalata yönelmiş ve gemi ile yurt dışından İstanbul'a ithal orman ürünleri getirmeye başlamış ve bunları İstanbul'da tomruk olarak pazarladığı gibi yılda 40-50 bin m3 'ünü de Simav'da piyasa koşullarına göre işleyerek tekrar pazarlamak için İstanbul ve Türkiye'nin diğer illerine pazarladığı açıklnadı.
Koyuncuoğlu A.Ş.'nin yetkilisi Nurullah Koyuncuoğlu; hammaddenin % 90'ını ithal olarak karşılandığını söyleyerek; Dünya ülkelerinde Türkiye'de olduğu gibi depolama, stoklama ve önceden üretimin olmadığını, talebe göre üretim olduğunu bunun da üretimin kısa sürede ilgili tesislere ulaşmasını ve işlenmesini sağladığını, beklemeden dolayı emval üzerinde herhangi bir bozulmanın olmadığını dile getirdi. Türkiye'de bu aşamaların uzun olması, depolarda bekletilmesi, birinci ihalede satılmayan emvalin birkaç ihale sonra ancak fiyat indirimi yapılarak satılabildiği, bunun da emvalde renk değişikliği dahil birçok kusurların oluşmasına neden olduğunu, Türkiye'nin de artık satış usullerini ve satış politikalarını değiştirmesi gerektiğini özellikle belirtti.
Daha sonra gezilen Kontrplak kaplama tesislerinde; bu sektöründe yok olmak üzere olduğu, medefe ve sunta sektörünün gelişmesine paralel olarak daraldığı belirtilerek, yeni üretim yollarının aranarak sıcak çatı kaplaması için farklı ürünlerin geliştirildiği ve piyasaya arz edileceği vurgulandı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com