Türkiye'nin balon ekonomisi

Türkiye'nin balon ekonomisi
Forbes tarafından yayımlanan makalede, Türkiye ekonomisinin önünde neden hala en kötünün beklediğini sorusuna yer verildi.

 Amerikan Forbes Dergisi'nde Jesse Colombo imzasıyla yayımlanan yazıda, Türkiye ekonomisi patlmaya hazır bir balona benzetildi. Makalede, artan krediler ile borçların balonu patlatabileceği ve bunu diğer gelişmekte olan ülkeleri de etkileyebileceği uyarısı yapıldı. 

Yazıya göre, Türkiye ekonomisinin son 10 yıldaki hızlı yükselişi, tüm zamanların en görkemli büyüme hikayelerinden biri. 

Son 10 yılda batı ülkeleri durgunlaşırken pek çok gelişmekte olan ülke gibi, Türkiye ekonomisi büyümeye devam etti.

Ne yazık ki, çoğu gelişmekte olan ülke gibi, Türkiye'nin ekonomik yükselişi, 6 yıl önce batı ekonomilerinde yaşanana benzer bir şekilde, tehlikeli bir balona dönüştü.

Forbes'in haberine göre, Son yılda para birimi ile finansal piyasalarında yaşanan sert düşüşün ardından ilgi çekmeye devam eden Türkiye ekonomisinde oluşan balon ve korkutan etkilerine ilişkin ufak bir farkındalık vardı. 

Aşırı düşük faiz oranları, hızlı kredi büyümesi ve yükselen varlık fiyatları ortamında  diğer gelişmekte olan ülkeler gibi finansal krizden bu yana Türkiye ekonomisindeki büyüme ağırlıklı olarak sıcak para akışlarına dayalıydı. Türkiye'nin gösterge faiz oranı ve üç aylık bankalararası uygulanan faiz oranı, finansal kriz sonrasında tüm zamanların en düşük seviyesine düştüğünü gösteriyor.

1.jpg

Türkiye'nin ekonomik mucizesi kredi balonu öncülüğünde hareket etti
 
Özel sektörün kredi borçları 2008'den beri üç katına çıkarken, ülke GSYH'sı neredeyse üçte biri oranında arttı ve GSYH büyümesinin önemli bir bölümüne borçlanma öncülük etti.

2.jpg

Gelişmekte olan ülke tahvili balonu Türkiye'nin dış borçlanmasında artışa neden olurken, dış borç stoğu 372.6 milyar dolar ile rekor seviyeye diğer bir deyişle GSYH'nın yüzde 47'sine çıktı

3.jpg

Türkiye'nin kurumsal borcunun yüzde 90'ının yabancı para cinsinden bulunması Türkiye'yi tehlikeli derece zayıf bırakıyor.
 
Türkiye'nin kısa ile uzun vadeli borcu son beş yılda ekonomik büyümeden daha hızlı artış gösterdi. 
 
Kısa dönemli borçlarının fazla olması, ekonomiyi yükselen faiz oranları karşısında daha kırılgan hale getiriyor. Türkiye'nin kısa dönemli dış borcu yabancı para cinsinden rezervlerini aşarak bu bağlamda Türkiye'yi gelişmekte olan ülkeler içinde en riskli konuma sokuyor.
 
Son 10 yılda Türkiye'nin dış borcunun hız artmasının nedenlerinden biri, sürekli artmaya devam eden cari açığını fonlama ihtiyacı.

4.jpg

Türkiye'nin tüketim balonun şişmesinde tüketici kredileri ile kredi kartı borçları önemli rol oynadı. 74 milyon vatandaşın 57 milyon kredi kartı ve yaklaşık 45 milyar dolar borcu bulunuyor.  Öte yandan IMF'nin yayımladığı bir çalışmaya göre ortalama gelişen ülkelerin tasarruf oranı yüzde 33,5 ile Türkiye'deki yüzde 12,6 olan tasarruf oranının iki katına işaret ediyor. 
 

5.jpgDiğer gelişmekte olan ülkeler gibi Türkiye'deki düşük faiz ortamı, bazı merkezlerde enflasyon balonlarının oluşmasına yol açtı. Konut fiyatları 2009 yılından bu yana yüzde 53 oranında artış kaydetti.

6.jpg

Türkiye'nin 129.1 milyar dolarlık kısa vadeli borcun önümüzdeki yıl vadesinin geleceğini hatırlatan Colombo Fed'in tahvil alımlarını sona erdirmesiyle para birimlerinin daha çok değer kaybedeceğini ve tahvil faizlerinin yükseleceğini öngördü. 

Balonu patlatacak ana unsurun bu kısa vadeli borçların olacağını kaydeden Colombo balon patladıktan sonra ise ülkenin kredi balonunun patlayacağını, birçok döviz borcu olan şirketin batacağını, ekonomik büyümenin tersine döneceğini ve işsizliğin artacağını bildirdi.

Politik baskının daha da artacağına dikkat çeken Colombo, daha çok protesto gerçekleşeceğini vurguladı.(SBK)

TheLİRA 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com