Türkiye'nin beklediği hamle

Türkiye'nin beklediği hamle
Senatonun kabul ettiği Ermeni soykırmını inkar edene ceza yasasına karşı, Türkiye'nin beklediği hamle atıldı.

Fransa Senatosu'nda kabul edilen Ermeni yasasına itiraz etmek için anayasa mahkemesine gidilmesi konusunda bir grup senatör imza kampanyası başlattı. Fransa Cumhurbaşkanlığı Sarayı ise, 15 gün içinde yasanın Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy tarafından onaylanacağını duyurdu.
 
Cumhuriyetçi ve merkezci birlik grubuna üye senatör Nathalie Goulet, yaptığı açıklamada, yasaya itiraz etmek için gerekli imza kampanyasını başlattıklarını, sürecin işlediğini söyledi.
 
Goulet, gelecek günlerde gerekli imza sayısına ulaşmayı umut ettiklerini ifade etti.
 
Avrupa Sosyal ve Demokrasi Birliği Grubu (RDSE) da yasaya itiraz için anayasa mahkemesine gidilmesi sürecine tam destek verecek.
 
Senatodaki, iktidardaki Halk Hareketi Birliği üyesi senatörlerle Sosyalist, Komünist, Çevreci gruplardan bazı senatörlerin, ayrıca Mecliste siyasi grubu bulunan milletvekillerinin de katılımıyla anayasa mahkemesine gitmek için gerekli 60 parlamenter sayısına gelecek günlerde ulaşılması bekleniyor.
 
İKTİDAR PARTİSİ VEKİLİ DE DESTEK VERECEK
 
Bu arada anayasa mahkemesine gidilmesi konusunda bir grup parlamenter tarafından başlatılan girişime yönelik destek giderek artıyor.
 
Senatodaki küçük siyasi grupların ardından, iktidardaki Halk Hareketi Birliği'nin (UMP) milletvekili Jacques Myard da yasaya itiraz için anayasa mahkemesine gönderilen imza kampanyasına katılacağını açıkladı.
 
UMP milletvekili Jacques Myard basına yaptığı açıklamada, bir grup milletvekiliyle yasaya itiraz için anayasa mahkemesine başvuracaklarını belirterek, gerekli imza sayısına ulaşmayı umut ettiklerini söyledi.
 
Bu arada Fransız-Türk dostluk grubu başkanı olan iktidar partisi milletvekili Michel Diefenbacher'ın da girişime destek verdiği öğrenildi.
 
15 GÜN İÇİNDE YASA ONAYLANACAK
 
Öte yandan Fransa Cumhurbaşkanlığı Sarayı, 15 gün içinde, dün Senatoda kabul edilen yasanın Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy tarafından onaylanacağını duyurdu.
 
Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndan basına yapılan açıklamada, Senatonun dün yasayı onaylamasını ardından, normal süre olan 15 gün içinde Sarkozy'nin yasayı onaylayacağı bildirildi.
 
ANAYASA MAHKEMESİNE GİDECEKLERİNİ AÇIKLAMIŞTI
 
Meclis Başkanı Bernard Accoyer, kendisinin bazı çekincelerinin olmasına rağmen Senatoda dün akşam kabul edilen Ermeni yasasına itiraz için anayasa mahkemesine gitmeyeceğini açıklamıştı.
 
Kişisel olarak, parlamentoların tarihi konularda yasa yapmamasından yana olduğunu kaydeden Accoyer, buna rağmen anayasa mahkemesinin yasayı bozabileceğini ifade etmişti.
 
Fransız anayasasına göre, 60 milletvekili veya senatör Parlamentoda kabul edilen yasayı, biray içinde anayasa mahkemesine götürme hakkına sahip. Yine anayasaya göre, Senato başkanı ve cumhurbaşkanının da Parlamentoda kabul edilen yasayı anayasa mahkemesine götürme hakkı bulunuyor.
 
Parlamentoda kabul edilen yasanın 15 gün içinde Cumhurbaşkanı tarafından imzalanması ve arkasından resmi gazetede yayımlanması gerekiyor. Yasanın uygulanma biçimiyle ilgili olarak ayrıca bir genelgenin yayımlanması gerekiyor.
 
(UGK)
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com