“Türkiye'nin en yaşlı kestane ağacı Kütahya'da”

“Türkiye'nin en yaşlı kestane ağacı Kütahya'da”
Kütahya Orman Bölge Müdürlüğü, Türkiye'nin en yaşlı ağacının Kütahya'da olduğunu bildirdi.

Kütahya Orman Bölge Müdürlüğü, Türkiye'nin en yaşlı ağacının Kütahya'da olduğunu bildirdi.
Müdürlükten yapılan yazılı açıklamada, kent merkezinin 7 kilometre güneyindeki Kumarı Mahallesi'nin Boyacılar mevkisindeki yaşı 1000 olduğu tahmin edilen ağacın, Türkiye'nin en yaşlı kestane ağacı olduğu belirtildi.
Bu ağacın, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulunca 1995 yılında anıt ağaç olarak tescil edildiği hatırlatılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:
''Anıt ağaç olmak kolay değil. Çok yaşlı olması yetmiyor, tarihte iz bırakması, yerel kültüre katkıda bulunması ya da estetik olması bekleniyor. Anıt ağaçların doğal ortamda kendi halinde yaşayabilmesi, kuşaklar arasında bir bağ sağlayacak kadar uzun ömre sahip olması gerekiyor. Yaş, çap ve boy itibariyle kendi türünün genel ölçülerinden çok üzerinde bir boyuta ulaşan, mahalli kültür, tarih ve folkloründe özel yeri bulunan, geçmişle günümüz ve gelecek arasında iletişim sağlayabilecek uzunlukta tabii ömre sahip ağaçlardır; anıt ağaçlar. Bizans, Selçuklu, Germiyanoğulları, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerine tanıklık ederek, 1000 yıllık olduğu tahmin edilen ülkemizin en yaşlı kestane ağacı, Kütahya'da olup halen meyve vermektedir.''
Açıklamada, Kütahya'nın 7 kilometre güneyinde bulunan Kumarı Mahallesi'nin Boyacılar mevkisinde en az 1000 yıllık olduğu belirlenen ağacın 7 Eylül 1995'te Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu gereğince anıt ağaç olarak tescil edildiği belirtilerek, şunlar bildirildi:
''Yapılan araştırmalara göre, Türkiye'nin en yaşlı kestane ağacı olduğu tespit edilen 1000 yıllık ağacın yakınındaki iki kestane ağacının da aynı tarihte tescillendiği belirtilmektedir. Kaya üzerinde yetişen ve rüzgar, yağmur, kar gibi etkenlerle kökü iyice belirginleşen bu ağacın hala 400 ile 500 kilogram arasında meyve verdiği ifade edilmektedir. 8 metre çap ve 25 metre yüksekliğe sahip olan ağaç, ziyaretçilerin de dikkatini çekmektedir.''


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com