Türkiye'nin fidan ihtiyacı Eskişehir'den karşılanıyor

Türkiye'nin fidan ihtiyacı Eskişehir'den karşılanıyor
Türkiye'nin en büyük fidan yetiştirme kapasitesine sahip olan Eskişehir Orman Fidanlığı, kamu kuruluşlarının ve vatandaşların fidan ihtiyaçlarını karşılıyor.

Eskişehir Orman Bölge Müdürü Zekeriya Mere, Eskişehir Orman Fidanlığı'nda düzenlediği basın toplantısında, fidanlığın Türkiye'nin en büyük kapasiteli fidan yetiştirme merkezlerinden biri olduğu belirterek, burada yetiştirilen fidanların Türkiye'nin çeşitli illerine gönderildiğini kaydetti.

Tesisin 30 milyon fidan yetiştirme kapasitesine sahip olduğunu ifade eden Mere, şöyle konuştu:

"Buradan Türkiye'nin bütün illerine fidan gönderiyoruz. Fidanlığımız, kamu kurumlarının, özel şahısların ve birçok sivil toplum kuruluşunun fidan talebini karşılıyor. Burada sadece çam, sedir türüne değil, süs bitkilerine de önem veriyoruz. Süs bitkileri seramız var. O serayı daha çok geliştirerek, vatandaşların süs bitkileri taleplerini karşılayacağız. 10 kapalı büyük modern seramız var, orada da fidan yetiştiriyoruz. Bu fidanlar ağaçlandırma sahalarında kullanılıyor. Aynı zamanda vatandaşların fidan ihtiyaçlarını gideriyoruz."

"Nikah fidanı üretimi de yapıyoruz"

Mere, tesisin aynı zamanda istihdam sağladığını belirterek, şunları söyledi:

"Burada yaklaşık 100 kişi çalışıyor. Yine Türkiye'de ilk olarak burada promosyon anlamında 'nikah fidanı' üretimi de yapıyoruz. Geçtiğimiz yıllarda 60 bin fidan ürettik. Türkiye'nin çeşitli yerlerinden de talepler geliyor, oralara kargoyla gönderiyoruz. 31 Aralık'ta 'yeni yıla fidanla girin" kampanyamız oldu, bu kampanyaları daha da geliştireceğiz."

Eskişehir Orman Bölge Müdürlüğü Fidanlık Müdürü Metin İnan da, 2012 yılında 8 milyon sedir fidanı yetiştirmeyi amaçladıklarını ifade ederek, şu an 7 milyon tohumu ektiklerini bildirdi.(SNK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com