Türkiye'nin Gücünü Böyle Vurguladılar!

Türkiye'nin Gücünü Böyle Vurguladılar!
Başbakan Erdoğan'ın çok iddialı olduğu iki konu bellidir..

Bir… Ekonomik göstergeler ve Türkiye’nin küresel krizi “teğet zararla” atlatması.

İki… Türkiye’nin bölgesel ve küresel siyasette yükselen değeri.

Başbakan, Türk Siyasetinde kendine ve siyasi rotasına güvenen dik duruşu ile dikkat çeken bir lider.

Yunanistan gezisi ardından, Yunan kamuoyunu çok etkileyen bir “Ege çözümü” ile gündeme oturması da kendisindeki etkileme yeteneğinin ürünü.

Bu iki konuda Başbakan iddialı açıklamalar yapıyor, muhalefette itiraz edip alabildiğine eleştiriyor!

Kim haklı?

Aslında göstergeler Erdoğan’ın haklılığını işaret ediyor.

Ve bu haklılığa dün bir de tanık geldi.

ABD Dışişleri Bakanı Clinton şöyle dedi...

“Türkiye çok daha büyük bir küresel ve bölgesel varlık haline geliyor. Ekonomisi dramatik biçimde büyüyor. Ülkelere uzanıyorlar ve bizimle birlikte olduğu kadar tek başlarına etkili olmayı deniyorlar"

Burada bir parantez açıp ABD Dışişleri Bakanı’nın sözlerine derinlemesine bakalım...

Hillary Clinton ve AB Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, BBC World News Televizyonu'nda yayınlanan 'Record Europe' programının özel bölümüne konuk oldu. Clinton ve Ashton, burada Türkiye ile ilgili soruları yanıtladı.

Clinton, 'ABD, Avrupa Birliği'nin özellikle Türkiye konusunda gücünü yeterince etkin kullandığını düşünmüyor' biçimindeki anımsatmaya

"Ben öyle görmüyorum. Süren bir taahhüt görüyorum. Cathy (AB Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton) benim gibi özellikle Türkiye'yle etkin biçimde çalışıyor. Yani bizlerin Türkiye ile ilişkilerimizi geliştirme taahhüdümüz olduğuna inanıyorum. ABD'nin, Türkiye'nin AB üyeliğini güçlü biçimde desteklediğini belki biliyorsunuz. Karar vermenin ise bize değil, AB'ye ait olduğu da açık" dedi.

Hillary Clinton, BBC'nin 'Bazı eleştiriler var. Belli AB hükümet başkanlarının üyelik konusunda isteksiz oldukları belirtiliyor' sorusuna karşılık ise şunları söyledi:

"Bu konuda, ifade ettiğimiz gibi, dostların birbirlerine aktardıkları şekliyle kendi görüşümüz olduğuna inanıyorum. Fakat burası, bizim bir oyumuzun bulunmadığı, üye devletlerin bir alanı. Ancak Türkiye ile çalışma konusunda kesin sözümüz var. Türkiye, NATO ile önemli ilişkisi bulunan bir müttefik. Türkiye ile birlikte hareket ettiğimiz önemli ikili görevler bulunuyor. Ve Türkiye çok daha büyük bir küresel ve bölgesel varlık haline geliyor."

AB Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton ise BBC muhabirinin, 'AB'nin tamamı aynı notadan mı şarkı söylüyor?' biçimindeki sorusuna,

"Hillary'nin söylediği gibi Türkiye'nin benim için konumu son derece önemli. Türkiye, karşılaştığımız bölgesel ve uluslararası zorlukların bir bölümüne birlikte bakmaya çalışırken pek çok durumda, bir ortak. Dış ilişkilere bakış perspektifi açısından da öyle, güçlü ilişki kurma ihtiyacı içinde bulunduğum ülkeler açısından baktığımda da, Türkiye'nin durumu, Hillary'nin de hakkıyla vurguladığı gerekçelerle ortada" dedi.

ABD’nin AB’nin bu güçlü iki siyasi sorumlusunun sözlerini uzun uzun aktarmamızın anlamı şudur...

Her iki söz sahibi kimlik de Türkiye’yi alışılmadık biçimde öne çıkarıyorlar.

Bu durum hem bir hakkın tespiti.

Hem de, bölgede işbirliği için Türkiye’nın olmazsa olmaz durumunun kabulüdür

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com