Türkiye'nin ilk bal ormanı açıldı

Türkiye'nin ilk bal ormanı açıldı
Afyonkarahisar'ın Şuhut ilçesindeki Ağzıkara Göleti'ne kurulan Türkiye'nin ilk bal ormanının açılışı, törenle yapıldı. Açılışta konuşan Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, arıcılardan 5 yıl içinde Türkiye'yi dünyada en fazla bal üreten ülke haline ge

Afyonkarahisar'ın Şuhut ilçesindeki Ağzıkara Göleti'ne kurulan Türkiye'nin ilk bal ormanının açılışı, törenle yapıldı. Açılışta konuşan Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, arıcılardan 5 yıl içinde Türkiye'yi dünyada en fazla bal üreten ülke haline getirmelerini istedi.
Türkiye'nin bal üretimini arttırmak amacıyla Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından kurulmaya başlanan Bal Ormanları Projesi'nin ilk ayağı Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu'nun memleketi Afyonkarahisar'ın Şuhut ilçesi'nde gerçekleştirildi. Şuhut ilçesinin Ağzıkara Göleti'nde kurulan Türkiye'nin ilk bal ormanının açılışı, törenle yapıldı. Açılışa Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Haydar Koçaker, Orman Genel Müdürü Osman Kahveci, Afyonkarahisar Valisi Haluk İmga ve çok sayıda davetli katıldı. Açılış konuşmasını yapan Orman Genel Müdürü Osman Kahveci, arıcılığın, biyolojik çeşitliliğin korunması, sürdürülebilir gıda güvenliği ve erozyonun önlenmesi bakımından desteklenmesi gerektiğini vurguladı. Kahveci, 'İlk olarak Afyonkarahisar'da başlatılan bu çalışma diğer illere de örnek oldu. Şu anda Antalya, Muğla, Artvin, Giresun, Bolu, Bursa ve diğer illerde de organik bal üretimi ile ilgili ormanlar kuruluyor' diyerek konuştu.

'5 YIL İÇİNDE TÜRKİYE'NİN EN İYİ BALINI ÜRETMENİZİ İSTİYORUM'
Söz konusu alanın arıcılık için önemli ağaç, çalı ve bitkilerin ağırlıklı olarak kullanıldığı bir orman olacağını söyleyen Bakan Eroğlu, arıcıları yanına çağırarak iki isteğini iletti. Arıcılardan ormanları koruyacakları konusunda söz alan Bakan Eroğlu, 'Ormanları iyi koruyun. Bu konuda sizlere de önemli görevler düşüyor. Ayrıca sizlere 5 yıl süre veriyorum. Türkiye bal üretiminde şu anda ilk üçte. Ben size hedef koyuyorum. 5 yıl içinde Türkiye'yi dünyada en fazla bal üreten ülke haline getireceksiniz.
Bakanlık olarak size tam destek veriyoruz. 750 hektarlık bir alanda gerek elle gerekse iş makinesi ile toprak işlenmiş, 2009 yılı sonbaharı alana 27 adet değişik zamanlarda çiçeklenen ağaç, ağaççık ve otsu bitkilerle kombineli ekim ve dikim yapıldı. Bu alana yalancı akasya, ahlat, erik, alıç, kestane, ıhlamur, iğde, kekik, güven, fiğ, sığır kuyruğu, yonca gibi bitkiler dikildi ve ekildi' dedi. Alana yaklaşık bin ile 2 bin adet kovan konacağını belirten Eroğlu, yılda 37 bin 500 kilo organik bal üretimi hedeflendiğini de ifade etti.
Konuşmaların ardından Bakan Eroğlu ve protokol üyeleri, bal ormanının açılış kurdelesini kesti. Eroğlu ve beraberindekiler daha sonra alana erguvan ağacı dikti.

-BAKAN EROĞLU, AFYONKARAHİSAR'DA YEREL YÖNETİMLER TOPLANTISINA KATILDI-
Afyonkarahisar'da partisinin yerel yönetimler toplantısına katılan Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, 'Azim ve karalılıkla ülkemizin geleceği için çalışmalarımızı tüm hızıyla sürdürmeye devam edeceğiz' dedi.
Her ay düzenli olarak yapılan AK Parti Afyonkarahisar Yerel Yönetimler toplantısına katılmak üzere merkeze bağlı Değirmenayvalı beldesine gelen Bakan Eroğlu, halk ve partililerle bir araya geldi. AK Parti Merkez İlçe Başkanlığının gerçekleştirdiği toplantıda konuşan Bakan Eroğlu, AK Parti iktidarı döneminde Afyonkarahisar'a birçok alanda yatırımlar yapıldığını, azim ve kararlılıkla hizmet yapmaya devam edeceklerini söyledi. Anaya değişikliği paketiyle ilgili yoğun günler geçirdiklerini belirten Bakan Eroğlu, yorgunluğunu Afyonkarahisar halkıyla birlikte olduğunda bir anda unuttuğunu dile getirdi. Meclisteki çalışmaları televizyon ekranından herkesin izlediğini söyleyen Eroğlu, hükümetin ülkeyi daha ileriye taşımaya çalıştığını fakat istenmeyen olayların mecliste yaşandığını ifade etti. 'Azim ve karalılıkla ülkemizin geleceği için çalışmalarımızı tüm hızıyla sürdürmeye devam edeceğiz' diyen Bakan Eroğlu, komşu ülkelerle de sorunların çözülmeye başlandığını ve bazı ülkelerle vizelerin bile kaldırıldığını söyledi. Anayasa paketi için yapılacak olan referandumla ilgili de belde halkından destek isteyen Bakan Eroğlu, amaçlarının ülkeyi en iyi 10 ekonomik ülke arasına girmesini sağlamak olduğunu belirtti. Eroğlu, 'Biz iktidara geldiğimizde ülkemizin birçok sorunu vardı. Şuanda Allah'a şükür bu sorunların birçoğunu halledildi. Bizim hükümetimiz toplu açılışlarıyla nasıl çalıştığı ortadadır. Biz ülkemiz, milletimiz ve halkımız için çalışıyoruz ve çalışacağız' dedi.
Konuşmanın ardından yerel yönetimler toplantısı AK Parti Afyonkarahisar Merkez ilçe Başkanı Semai Kaya'nın başkanlığında basına kapalı olarak gerçekleşti. Bakan Eroğlu, toplantı çıkışı Değirmenayvalı beldesinde 90/2 devre askerlerle sohbet ederek vatani görevlerini yaparken dikkatli olmalarını isteyerek başarılar diledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com