“Türkiye'nin ilk gece kondu kentsel dönüşüm projesidir"

“Türkiye'nin ilk gece kondu kentsel dönüşüm projesidir"
Odunpazarı Belediye Başkanı Burhan Sakallı, Toplu Konut İdaresi (TOKİ) ve Odunpazarı Belediyesi işbirliğiyle yürütülen "Karapınar Vadisi Gecekondu Projesi"nin, Eskişehir ve Türkiye'nin ilk gecekondu kentsel dönüşüm projelerinden biri olduğunu söyledi.

Odunpazarı Belediye Başkanı Burhan Sakallı, Toplu Konut İdaresi (TOKİ) ve Odunpazarı Belediyesi işbirliğiyle yürütülen 'Karapınar Vadisi Gecekondu Projesi'nin, Eskişehir ve Türkiye'nin ilk gecekondu kentsel dönüşüm projelerinden biri olduğunu söyledi.

Odunpazarı Belediye Başkanı Burhan Sakallı, belediyede düzenlediği basın toplantısında, Karapınar mevkisinin yaklaşık 500 bin metrekare alana sahip olduğu bilgisini vererek, projenin söz konusu alanda yer alan Karapınar, Alanönü, Erenköy ve Huzur mahallelerini kapsadığını belirtti.
Van'daki deprem sonrası yaşanan yapı güvenliğiyle ilgili tartışmaları, Newton'un başına elma düşmesine benzeten Sakallı, 'Başlattığımız proje aslında sadece bir kentsel dönüşüm ve değişim projesi değil, aslında deprem için önlem alan bir proje' dedi.
Sakallı, 'Televizyonlarda, haberlerde görüyoruz. Yıkım anlarında çatıya çıkan anne ve babalar, üzerlerine benzin dökerek kendisini yakmaya çalışılan insanlar, öz çocuklarını rehin alan, çatıdan kiremit atan insanlar var. Biz de bu bölgede yıkım yapıyoruz, ama şükürler olsun böyle bir şeyle karşılaşmadık. Yıkımları vatandaşlarımızın katkı ve katılımlarıyla yapıyoruz. Bu projenin bir başka yönü var; deprem yıkmadan biz yıkıyoruz. Ağlayarak, acıya veya bir trajediye dönüştürerek değil, gülerek, oynayarak, halay çekerek yıkıyoruz' dedi.
Projede 1536 konut, 5 Yıldızlı otel, alışveriş merkezi, kongre ve kültür merkezi, ilköğretim okulu, cami, sağlık merkezi, spor alanı ve büyük park bulunacağını kaydeden Sakallı şunları söyledi; 'Proje öncesi bölgede depreme dayanıklı olmayan yaklaşık 750 gecekondu vardı. Eğer depremle yüzleşeceksek, deprem yıkmadan önce belediye olarak yıkabilmeyi öğrenmeliyiz. Bu alandaki evlerin bir kısmı tapulu, bir kısmı tapusuz, bir kısmı tapu tahsis belgeli, bir kısmı Hazine arazileri üzerinde bulunuyor. Burada şimdi 5, 6, 7 katlı binalar yapılacak. Bunlar da 75, 95, 125, 135 ve 140 metrekare olmak üzere 6 ayrı tipten oluşacak. Burada yapacağımız 1536 konutu iki etaba ayırdık. 1092 konutu içeren bölümün ihalesi mayıs ayında gerçekleşti. Bu birinci etap 2012 sonu veya 2013 başında bitecek. Buradan taşıdığımız vatandaşları evlerine yerleştireceğiz. Sonra kalan konutları ikinci etap olarak yapmaya başlayacağız. Bu proje aslında Sayın Başbakanımızın 'Türkiye'de yaklaşık 5 ile 6 milyon civarında binayı yıkacağız' çağrısına bir cevaptır. Eski TOKİ Başkanımız, yeni Bakanımızın açıkladığı bir şey var. Yaklaşık 400 milyar dolarlık bir proje, Türkiye'deki bu deprem riski dönüşüm ve gelişim projesi. İşte buna biz Odunpazarı Belediyesi olarak Eskişehir'den 150-200 milyon liralık projeyle cevap veriyoruz.'

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com