Türkiye'nin ilk kadın haber ajansı kuruldu!

Türkiye'nin ilk kadın haber ajansı kuruldu!
MERKEZİ Diyarbakır'da bulunan ve kameramanından editörüne kadar tüm çalışanları kadınlardan oluşan bir haber ajansı kuruldu

Diyarbakır'da bulunan ve kameramanından editörüne kadar tüm çalışanları kadınlardan oluşan bir haber ajansı kuruldu.

Kürtçe 'Kadın' anlamına gelen 'Jın' adıyla kurulan Jin Haber Ajansı (JİNHA) ismiyle kurulan ajans 8 Mart Dünya Kadınlar gününde yayın hayatına başlıyor.

Kadın gazeteciler Hangül Özbey ve Hazal Peker, Türkiye'nin ilk kadın haber ajansını Diyarbakır'da kurdu. Bir yıllık hummalı çalışma sonucu kuruluşunu tamamlayan 'JINHA', 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde yayın hayatına başlayacak. Diyarbakır'da bir plazada kiralanan büroda yayına başlayacak olan ajansın kameramanından, muhabirine, editöründen, muhasebecisine kadar tüm çalışanları kadınlardan oluşuyor. Bazı yayın kuruluşlarında kadın haberleri yapan Hangül Özbey ve Hazal Peker, muhabir olarak yaptıkları haberlerin erkek yöneticiler tarafından başka şekilde yayınlanması üzerine kendi ajanslarını kurmaya karar verdiklerini söyledi.

Video için tıklayın

Ajansın kuruluş çalışmaları sırasında kadın kuruluşları, sivil toplum örgütleri ve kadın gazetecilerden görüş alan Hangül Özbey ve Hazal Peker, Türkiye ve dünyadaki haber yazım tarzının kamuoyunu nasıl yönlendirdiği üzerine çeşitli incelemelerde bulunduklarını ve istatistiki bilgilerle bir haber yazım hiyerarşisi, ve üslubu belirlediklerini kaydetti. Ajans, cinsiyetçi dilden uzak ve haberlere kadın gözüyle bakan bir sistemle çalışmayı ve kadına yönelik şiddete dikkat çekmeyi amaçlıyor. İş kadını Cemile Yıldırım'ın desteğiyle kurulan 'Jın Haber', yayın hayatına başlamadan tüm çalışanlarına toplumsal cinsiyetçilik konusunda eğitim verdi. Türkçe, Kürtçe ve İngilizce dillerinde yayın yapacak olan ajans, görüntülü, fotoğraflı ve yazılı haber servisi sunacak. Batman, Şırnak, İstanbul, Van, Hakkari ve Ankara'da temsilcilikleri kurulacak olan ajans, şimdilik 17 kişilik kadın kadrosu ile çalışacak.(SYK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com