Türkiye'nin ilk kitap şifahanesi kuruluyor

Türkiye'nin ilk kitap şifahanesi kuruluyor
Kültür ve Turizm Bakanlığı, bilim ve sanat dünyasının ilk elden kaynakları olan yazma eserler için harekete geçti-Bakan Çelik'in talimatıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı Yazma Eserler Kurumu Başkanlığınca hazırlanan projeyle yüzlerce yıllık Kur'an-ı

Kültür ve Turizm Bakanlığı, bilim ve sanat dünyasının ilk elden kaynakları olan yazma eserler için harekete geçti.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik'in talimatıyla Yazma Eserler Kurumu Başkanlığınca hazırlanan projeyle yüzlerce yıllık Kur'an-ı Kerim'ler, kitaplar, cönkler ve seyahatnameler, din, dil, felsefe, coğrafya, astroloji, fen bilimleri gibi konularda yazıldığı dönem ve yere ait temel bilgileri içeren el yazmaları Süleymaniye'de şifa bulacak.

En eskileri 10. yüzyıla kadar tarihlendirilebilen ve sayılarının 300 bini bulduğu tahmin edilen yazma eserler, Bakanlığa bağlı kütüphaneler ve müzeler, üniversiteler, resmi ve özel kurum kuruluşlar ile özel koleksiyoncularda bulunuyor.

-İlk etapta 170 bin cilt eser restore edilecek

Proje kapsamında eskiden Süleymaniye Doğumevi olarak kullanılan bina, şu anda elden geçiriliyor. Binadaki güçlendirme ve tadilat çalışmalarının ardından oluşturulacak Süleymaniye Kitap Şifahanesi, Türkiye'nin tarihi ve kültürel hafızasını koruyacak.

Daha önce Süleymaniye Yazma Eserler Kütüphanesi'nde belirli olanaklarla yapılan restorasyonlar artık, açılacak şifahanede büyük bir titizlikle yürütülecek.

İki katlı binada kurulan şifahanede, laboratuvarlar, restorasyon atölyeleri, temizleme ile belgeleme odaları bulunacak. Tüm odalara girişler sıkı kontroller ve güvenli giriş sistemi uygulanmasıyla yapılacak.

Kitap restorasyonuyla ilgili eğitim almış uzmanların çalışacağı şifahanede, öncelikle kütüphanelerdeki 170 bin cilt eser sırayla onarılacak. Uzmanlar öncelikle, kütüphanelerdeki yazmaları tasnif edecek ardından restore edilecek eserleri ve çalışma takvimini belirleyecek.

Şifahanede yazmaların yapım teknikleri, üretildikleri malzemeler araştırılacak. Ayrıca yazmaların bozulmalarına neden olan etkenler incelenerek bozulmayı önleyecek yöntemler geliştirilecek.

İslami el yazmaların konservasyonu konusunda Türkiye'de bugüne kadar yapılan çalışmalar, sistemli ve bilimsel temellere dayandırılarak dünya standartlarına ulaştırılacak.

-Türkiye sınırlarını aşacak

Öncelik Bakanlığın korumasındaki yazma eserlere verilecek ama bu hizmetlerden üniversiteler ve şahıslar da yararlanabilecek. Şifahane, Türkiye ile sınırlı kalmayacak, yurt dışından gelen taleplere de cevap verilecek.

Bir de eğitim merkezi görevi de üstlenecek şifahanede, daha önce yurt dışından gelen talepler doğrultusunda Süleymaniye Yazma Eserler Kütüphanesi'nde yapılan, yurt dışında kitap restorasyonuyla uğraşan ve eğitime ihtiyacı olan kişiler de Türkiye'de yetiştirilecek.

Süleymaniye Kitap Şifahanesi, nisan sonunda hizmete açılacak.

Muhabir: Şenay Ünal
Yayınlayan: Eda Ay

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com