Türkiyenin ilk Sigrafitto sanatçıları Kütahya'dan

Türkiyenin ilk Sigrafitto sanatçıları Kütahya'dan
Kütahyalı sigrafitto sanatçıları Ahmet Metin Tunca ve kızı Gökçen İlay Tunca, Kültür ve Turizm Bakanlığının sigrafitto dalında ilk sanatçıları unvanına sahip oldu.

Kütahyalı sigrafitto sanatçıları Ahmet Metin Tunca ve kızı Gökçen İlay Tunca, Kültür ve Turizm Bakanlığının sigrafitto dalında ilk sanatçıları unvanına sahip oldu.
Ahmet Metin Tunca, yaptığı yazılı açıklamada, icra dalı sigrafitto olarak belirtilen Kültür ve Turizm Bakanlığı sanatçısı kartlarının kendisi ve kızına verildiğini bildirdi.
Sigrafitto sanatının ''iğnenin seramikte dansı'' diye nitelendiğini belirten Tunca, şunları kaydetti:
''Sözcük anlamı itibariyle İtalyanca 'kazınmış' anlamına gelen sigrafitto, bir astar kazıma tekniğidir. İlk kez Çin'de görülmüş olan bu sanat dalında Karluklular, Karahanlılar ve Selçuklular eserler vermişlerdir. Daha sonra İran ve Avrupa'da, özellikle İtalya'da gelişerek yaygınlaşmıştır. Günümüze farklı yorumlarıyla gelen sigrafitto ilk kez 1992 yılında sır üstü tekniğiyle 3 ve 2 boyutlu yüzeylerdeki örneklerine başlanmıştır. İğne ucu kullanılarak çok ince detaylara inilebilmesi için puntolama tekniği uygulanmaktadır. Seramik ve granit üzerine siyah sır üstü boya püskürtüldükten sonra üzerine resim çizilir. Ucu sivri bir kalemle üstteki tabakanın resme karşılık gelen yerleri kazınarak kaldırılır. Yüzey üzerinde mikron kalınlıktaki boyada açık ve koyu kısımların tonlarına göre belirginleştirilmesi, oldukça ince bir ustalık gerektirmektedir. Geri dönüşümü ve tamiri mümkün değildir. Bu işlem yapılırken milyonlarca iğne darbesi gerekir. Sabırlı ve uzun bir çalışma ister. Uygulama 700-800 derece sıcaklığında fırınlanır.''
Tunca, kızıyla 2009 yılının temmuz ayında Ankara Kültür Merkezinde, aynı yılın eylül ayında İzmir Enternasyonal Fuarında, aralık ayında Travel Turkey Fuarında karma sergilere katıldıklarını ifade etti.
İlk kişisel sergilerini 2010'un şubat ayında Kütahya Kültür Sanat Derneğinde, ikinci kişisel sergilerini 2010'un kasım ayında Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Kültür Merkezinde açtıkları bilgisini veren Tunca, son iki yılda İstanbul Üsküdar Altunizade Kültür Merkezi, Ankara Atatürk Kültür Merkezi, Ankara EGEM Platformu ve Antalya'da karma sergilere katıldıklarını duyurdu.


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com