“Türkiye’nin isteği dünya için felaket olur”

“Türkiye’nin isteği dünya için felaket olur”
İngiliz Observer gazetesi, British Museum’daki heykellerin iadesi için harekete geçen Türkiye’nin AİHM’ye başvuracağını belirterek, “İade kararı dünya müzelerinin felaketi olur” yorumunu yaptı

İngiltere’de pazar günleri yayımlanan Observer gazetesi, “Türkiye, British Museum’daki heykellerin iadesini talep etmek için insan hakları hukukuna başvuruyor” başlığını kullandığı haberinde, Bodrum Halikarnas Mozolesi için yapılan heykelleri geri almak için AİHM’e başvurulacağını kaydetti.
 
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde bu Türk meydan okuması, sanat eserlerinin bir ülkeden başka bir ülkeye iadesi açısından bir test davası, dünyanın müzeleri için potansiyel bir felaket olacak”  yorumunu yapan gazete, İngiltere’den iade istenen eserlerin arasında “British Museum tarafından 19.  yüzyılın ortasında satın alınan muhteşem bir at kafasının” da bulunduğuna işaret etti.
 
 30 AVUKAT HAREKETE GEÇTİ
 
Bu arada, Observer’e konuşan İstanbullu avukat Remzi Kazmaz, 30 Ocak’ta AİHM’ye bir başvuru yapılacağını belirtirken Bodrum kenti, il valiliği, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve diğer başka kurumların adına 30 avukatın harekete geçtiğini de anlattı.
 
Öte yandan, 118 bin imzayı taşıyan bir dilekçe hazırlandığı ve Strasbourg’daki mahkemeye Türkiye’nin nasıl eski eserleri kaybettiğini ortaya koyan bir belgesel gösterileceğinin de kaydedildiği haberde avukat Kazmaz’ın “Eserlerin yasal bir biçimde alındığına inanmıyoruz” sözleri de aktarıldı.
 
Görüşlerine başvurulduğu İngiliz insan hakları hukukçusu Gwendolen Morgan da büyük bir olasılıkla İngiltere’nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin “Her gerçek ve tüzel kişi, maliki olduğu şeyleri barışçıl bir biçimde kullanma hakkına sahiptir” diyen 1. protokolünün 1. maddesini ihlal ettiğinin savunulacağı değerlendirmesinde bulundu. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com