Türkiye'nin Kadın Şehitleri

Türkiye'nin Kadın Şehitleri
Adalet Bakanlığı rakamları gösteriyor ki, Türkiye'de kadın cinayetleri 2002'den 2009'a kadar yüzde 1400 arttı.

Milliyet gazetesinden Mehveş Evin yazdı...

Kadın cinayetleri terörden beter!
İki gözünün altı öylesine morarmış ki yanaklarına doğru akmış. Ama bu fotoğrafta içimi asıl acıtan, kadının bakışları. Yaşamaktan ümidini kesmiş, bezmiş, bitmiş ifadesi... Boşandığı kocası, kim bilir kaçıncı kez ona yalvarırken donuk bir şekilde kameraya bakan gözleri.

O gözlerde “Allah'ım canımı al da kurtulayım“ sözlerini resmen okudum. Ayşe Paşalı'nın ölüm haberi bu fotoğrafla verildi. Defalarca koca şiddetine maruz kalan, zar zor boşandıktan sonra mahkemeden koruma isteyen, buna rağmen bu hakkı verilmeyen... Ve sonunda kocasının 10 bıçak darbesiyle hayatını kaybeden binlerce isimsiz kadının arasında artık.

Bu ülkenin “Kadın ve Aileden Sorumlu“ Devlet Bakanı'na göreyse Ayşe Paşalı cinayeti, münferit! 

İnsanın kanını donduran bu sözler, cinayetin kendisinden bile daha utanç verici...

Eksiğinizi kabullenin
Selma Aliye Kavaf, cinayetin ardından günlerce açıklama yapmadı. Vatan'dan Deniz Güçer sormasa, herhalde hiçbir şey söylemeyecekti! Mikrofon uzatılınca yasal düzenlemelerde ne kadar ileri olduğumuzu anlattı Kavaf...

Oysa “Bu işin sorumlularını bulacağım. Uygulamadaki sorunları tek tek teşhis edeceğim. Türkiye'de her kadın kendini güvende hissedene kadar mücadele edeceğim” dese... Belki bizi inandıracaktı.

Ama demiyor, diyemiyor işte!  

Çünkü bizim yönetim kültürümüzde sorumluluk almak, kendi hatasını, eksiğini kabul etmek diye bir mefhum yok. Hele bir makama oturmuşsan, müdürün veya başkanın seni azledene kadar o koltukta bulunmak normal sayılıyor.  

Kadın şehitler
Oysa Türkiye'nin kadın cinayetleri istatistiklerine bakan 10 yaşında bir çocuk bile vahameti kavrar.

-  Geçen yıl Adalet Bakanlığı'nın (bir önerge üzerine) açıkladığı rakamlara göre, Türkiye'de kadın cinayetleri 2002'den 2009'a kadar yüzde 1400 oranında arttı.

-  2009'un ilk yedi ayında kayda geçen kadın cinayeti sayısı 953. Resmi kayıtlara geçmeyen, intihardı, kazaydı diye üzeri örtülen cinayetleri sayabilsek, yılda binden fazla kadını kurban veriyor bu ülke.

-  Farkında mısınız? Çok konuştuğumuz, iyi ki de konuştuğumuz “terör” rakamlarının kat be kat fazlası “kadın şehit“ vermişiz! Örnek verelim: 2009'da şehit sayısı 135, öldürülen PKK'lı sayısı 209. Bu korkunç savaşta bir yılda toplam 344 insan ölmüş.

-  Yani erkek şiddeti nedeniyle sadece 2009'da öldürülen kadınların sayısı, terörden ölenlerin neredeyse üç katı!

Teşhir ve ceza
Ey Türkiye milleti!

Ey Türkiye'nin vekilleri, bakanları, iktidarı ve muhalefeti!

Ey bu ülkenin sivil toplum örgütleri, medyası, iş dünyası!

Bir yılda öldürülen kadın vatandaşların sayısı, savaş bilançosundan beter, farkında mısınız?

Bir an evvel sorumluların teşhir edilip en ağır cezalarla yargılanması şart. Sorumlular sadece şiddete meyilli erkekler değil! Bu olaylar münferit değil!

Kadını korumakla mükellef yasaları uygulamayan hâkimler, polisler, savcılar tespit edilsin.

Biliyoruz ki devletimiz isterse en dokunulmayacak kişilere bile dokunabiliyor. Bırakın katilleri, “fikir suçu“ işleyenleri en ağır şekilde cezalandırabiliyor.
Ayşe Paşalı'nın gözlerine iyi bakın. Rahat bir uyku çekebiliyor musunuz, bize açıklayın.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com