Türkiye'nin kara raporu

Türkiye'nin kara raporu
CHP Nisan ayı boyunca yaşanan insan hakları ihlallerini rapor haline getirdi.

CHP İnsan Hakları Genel Başkan Yardımcılığı tarafından hazırlanan “2012 Nisan ayı İnsan Hakları İhlal Raporu”na göre, Nisan ayında cezaevlerinde 4 kişi yaşamını yitirdi.

Yine sadece Nisan ayında işkenceden dolayı 33 kişinin mağdur oldu. Rapora göre, Terörle Mücadele Kanunu, Türk Ceza Kanunu, Siyasi Partiler Yasası ve 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu kapsamında ise toplam 54 kişi, 163 yıl 10 aya mahkum edildi.

 CHP İnsan Hakları Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu raporun giriş bölümünde, CHP’nin temel insan haklarının teminat altına alınması ve gündelik hayatta hak ihlallerinin sıfırlanması için AKP hükümetini göreve çağırmaya devam ettiğini belirtti.

Siyasi iktidarların sivillere karşı temel vazifelerinden birinin, yaşam hakkını korumak olduğunu ifade eden Tanrıkulu ancak AKP hükümetinin, başta yaşam hakkı olmak üzere, kişi güvenliğini sağlamak, cezaevlerinde zalimane uygulamaları engellemek, ifade özgürlüğünü teminat altına almak konularında adım atmamayı temel politika haline getirdiğini kaydetti. Toplantı ve gösteri özgürlüğü ve örgütlenme özgürlüğünün ise neredeyse sadece AKP’ye yakın çevrelere tanınırken, muhalif öğrenciler, siyasetçiler ve sendikacıların kıskaca alınmak istendiğini, hakkını talep eden vatandaşa biber gazı, cop ve tutuklamanın reva görüldüğünü ifade eden Tanrıkulu, “AKP iktidarı, yasal zeminde çalışma yürüten toplumsal muhalefet hareketleri birer suç odağı olarak gösterip, kolluk güçleri eliyle bunların sesini kısmaya çalışmaktadır. Oysa demokratik rejimlerin olmazsa olmazı, iktidarın denetleyicisi olan muhalif hareketlerdir. Tek sesli hiçbir rejim, demokrat olduğunu iddia edemez” dedi. CHP’nin, özellikle insan hakları örgütlerinin tuttuğu ihlal çetelesini yaygınlaştırmak ve hükümetin uygulamalarına dikkat çekmek için hazırladığı Nisan 2012 raporuna göre, Türkiye’de temel insan haklarını hiçe sayan uygulamaların devam ettiğini belirten Tanrıkulu, “Kürt meselesi bağlamında çatışmalar sürerken gençlerimiz hayatlarını kaybediyor. 4 Nisan tarihinde Bitlis’in Hizan İlçesi’ne bağlı Döküktaş Köyü’nün Kayaç Mezrası’nda çocukların bulduğu cismin patlaması sonucu 13 yaşındaki Şükrü Erdoğan, hayata gözlerini yumdu. AKP Hükümeti ‘modern cezaevleri’ inşa etmeye uğraşırken, hapishanelerde işkence başta olmak üzere çok vahim hak ihlalleri sürüyor. 2 Nisan’da Bingöl M Tipi Cezaevi’nde kalan ve ileri derecede şeker hastası olan, iki gözü görmemesine rağmen tahliye edilmeyen 75 yaşındaki Mahmut Karataş yaşamını yitirdi. Keza 12 Nisan’da Doğubayazıt A-2 Tipi Cezaevi’nde kalan karaciğer hastası 48 yaşındaki Mahmut Çakan, hayatını kaybetti” dedi. Nisan ayında cezaevlerinde yaşamını yitirenlerin sayısının 4 olduğunu kaydeden Tanrıkulu, sadece Nisan ayında işkenceden dolayı mağdur olan kişi sayısının ise 33 olduğunu belirtti. Anamuhalefet Partisi olarak, savunmasız vatandaşların sahipsiz olmadığını her seferinde AKP hükümetine haykırdıklarını belirten Tanrıkulu, “Her ay hak ihlali çetelelerini tutmak zorunda olmayacağımız özgür ve demokratik bir Türkiye için muhalefet görevimizi sonuna kadar sürdüreceğiz” dedi.

TABLO TABLO HAK İHLALİ

CHP’nin Nisan 2012 “İnsan Hakları İhlal Raporu”nda; yaşam hakkı, kişi güvenliği, cezaevleri, ifade özgürlüğü, toplantı ve gösteri özgürlüğü ile örgütlenme özgürlüğü konularında yaşanan hak ihlallerine, tablolar halinde yer veriliyor.

Rapora göre “Yaşam Hakkı” başlığı altında, Nisan ayında yargısız infaz nedeniyle bir kişi yaralandı, kara mayını nedeniyle bir kişi öldü, bir kişi yaralandı, 8 asker, 14 yasadışı örgüt üyesi, bir geçici köy korucusu yapılan operasyonlarda öldü, yine 18 asker, bir sivil, 3 geçici köy korucusu, bir yasadışı örgüt üyesi de yaralandı. Faili meçhul nefret suçundan bir kişi öldü, 3 kişi yaralandı. 2 bombalı saldırı vakası yaşanırken 3 sivil yaralandı.

“Kişi Güvenliği” konusunda, Nisan ayında 6 işkence vakasından toplam 33 kişi mağdur oldu. Okulda görülen şiddet vakasından da, bir öğrenci mağdur oldu.

İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ: 54 KİŞİ MAHKUM EDİLDİ

CHP’nin raporuna göre Nisan ayında, cezaevlerinde ise 4 kişi öldü. 5 kişi işkence ve kötü muameleye, bir kişi sağlık hakkı ihlaline, 6 kişi iletişim yasağı ve diğer yasaklamalara maruz kaldı. 7 kişi ise toplam 84 gün hücre cezası ve 7 yıl açık görüş yasağı olmak üzere disiplin cezası alırken, bir kişi için de tecavüz mağduru olduğu iddiası yer alıyor.

İfade özgürlüğü konusunda da, Terörle Mücadele Kanunu, Türk Ceza Kanunu, Siyasi Partiler Yasası ve 2911 Sayılı Toplantı Ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu kapsamında toplam 54 kişi, 163 yıl 10 aya mahkum edildi. 119 kişi ise hala yargılanıyor.

Raporda, Oda TV davasından serbest bırakılarak tutuksuz yargılanan Nedim Şener’in, 5 Nisan’da Milliyet Gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Hasan Çakkalkurt’la birlikte yargılandığı Bakırköy 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde “soruşturmanın gizliliğini ihlal ettiği” gerekçesiyle aldığı 16 bin 600 liralık para cezasına da yer verildi.

TOPLANTI, GÖSTERİ VE ÖRGÜTLENME ÖZGÜRLÜĞÜ

Raporda “Toplantı ve gösteri özgürlüğü” başlığı altında ise, 15 Şubat (Öcalan’ın yakalanması) protestoları nedeniyle Nisan ayında, 7 kişinin tutuklandığı, devlet ve hükümet yetkililerini protesto nedeniyle 54 kişinin gözaltına alındığı, 21 Mart Nevruz olayları nedeniyle 135 kişinin gözaltına alındığı, 63 kişinin tutuklandığı, 7 kişinin mahkum edildiği, yine 4 Nisan’daki olaylar nedeniyle (Öcalan’ın doğum günü) 21 kişinin gözaltına alındığı, 1 Mayıs kutlamaları nedeniyle de 11 kişinin göz altına alındığı, 12 kişinin de para cezasına çarptırıldığı bilgisi verildi.

“Örgütlenme Özgürlüğü” başlığı altında ise, Nisan ayında aralarında KCK soruşturmasının da bulunduğu, yasadışı örgüt üyesi olmak suçlarından toplam 245 kişinin gözaltına alındığı, 116 kişinin tutuklandığı, 60 kişinin de toplam 613 yıl 6 aya mahkum edildiği belirtildi. Yine Nisan ayında, 2 derneğin kapatıldığı, bir BDP, bir AKP, bir de Kültür Merkezi olmak üzere 3 binaya da saldırı olduğu kaydedildi.
CHP’nin Türkiye İnsan Hakları Vakfı verilerine dayanarak hazırladığı rapor için Mazlum-Der, İnsan Hakları Derneği ve bazı şubeleri, İnsan Hakları Ortak Platformu, Mültecilerle Dayanışma Derneği, Düşünce Suçuna Karşı Girişim, Uluslararası Hrant Dink Vakfı, Toplumsal Duyarlılık ve Şiddet Karşıtları Derneği, KADER, Pembe Hayat, Kaos GL, Pozitif Yaşam Derneği, Siyah-Pembe Üçgen Derneği gibi çok sayıda insan hakları örgütünün bilgisine de başvurulduğu belirtildi.

Raporda, rakamlarla yer alan hak ihlallerine ilişkin bazı olayların detaylarına da yer verilirken, raporun ikinci bölümünde ise, CHP’nin Nisan ayı boyunca konuyla ilgili verdiği kanun teklifleri, meclis araştırma ve soru önergeleri yer aldı. (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com