Türkiye'nin kredi notu tehlikede

Türkiye'nin kredi notu tehlikede
Moody's'in 10 Türk bankasını izlemeye aldığını duyurması kredi notuna ilişkin endişeleri de beraberinde getirdi.

Moody's'in 10 Türk bankasını izlemeye aldığını duyurması kredi notuna ilişkin endişelerin artmasına neden oldu. 

 Moody's açıklamasına göre, kuruluş, Akbank, Asya Katılım Bankası, Şekerbank, Ziraat Bankası, Türk Ekonomi Bankası, Garanti Bankası, Halkbankası, Türkiye İş Bankası, Vakıflar Bankası ve Yapı ve Kredi Bankasını olası bir not indirimi için izlemeye aldı.
 
Açıklamada, bankacılık sisteminin ileriki 12-18 ay boyunca, büyümedeki yavaşlama, Türk bankalarının fonlama maliyetlerinin artması ve politik risklerden dolayı zorlu bir durumun içerisinde olacağını belirtildi. Türk bankalarındaki varlık kalitesinin ve karlılığın zayıflayacağı bildirildi.
 
Türkiye'nin 5 yıllık CDS'leri, Moody's'in kredi notu artışının bir gün sonrası olan 17 Mayıs'tan bu yana iki katının üzerine çıktı. Not artışı, Türk bankalarının borçlanma maliyetlerini düşürdü. 
 
 Türk varlıkları üzerindeki baskının artmasına neden olan karar sonrası kurumlardan gelen görüşlerde riske dikkat çekildi
 
Bloomberg'ün haberine göre, Tera Menkul Değerler Araştırma Müdürü Ayşe Çolak, bankaların not indirimini Türkiye'nin kredi notu indiriminin izleyeceği tahmininde bulunarak ''Daha fazla indirim henüz fiyatlanmadı, negatif duyarlılığı artıracaktır'' diye konuştu.
 
Moody's'in izlemeye aldığı bankalar arasında bulunan Garanti Bankası, Moody's tarafından Baa2 seviyesinde derecelendiriliyor.
 
Kurum, ekonomik büyümenin yavaşlaması ve enflasyonun hedeflerin üstüne çıkmasıyla 10 bankanın varlık kalitesinin bozulacağı yönünde görüş bildirdi. Moody's kredi notuna ilişkin değerlendirmesini 11 Nisan'da yapacak.
 
Ocak ayında Merkez Bankası'ndan gelen beklenmedik faiz artışı sonrasında Goldman Sachs'tan JP Morgan'a kadar bir çok kurum 2014 Türkiye büyüme beklentilerinde aşağı yönlü revizyona gitti. 
 
32 ekonomistin yer aldığı Bloomberg anketine göre, 2014 yılı ortalama büyüme beklentisi yüzde 2,3'e geriledi. (SBK)

TheLİRA

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com