Türkiye'nin kredi notu yükseldi!

Türkiye'nin kredi notu yükseldi!
Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu S&P Türkiye'nin kredi notunu BBB-'ye yükseltti...

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poors (S&P), Türkiye'nin yerel para cinsi notunu yatırım yapılabilir seviyeye çıkardı. Alınan karara göre Türkiye'nin notu BB(+)'dan BBB(-)'ye yükseltildi. Türkiye'nin not görünümü ise pozitif olarak belirlendi.

İki kademelik not artırımı gerçekleştiren S&P, böylece Türkiye'yi yatırım yapılabilir ülkeler kategorisine çıkaran ilk reyting kuruluşu oldu.

Türkiye'nin döviz cinsi notu ise halen yatırım yapılabilir seviyenin altında. S&P notun daha güçlü mali tablo ve sosyal güvenlik reformlarıyla artacağı mesajını verdi.

BORSA UÇUŞA GEÇTİ!

Kredi derecelendirme kuruluşundan gelen bu iyi haberle birlikte İMKB 100 Endeksi 3 bin 500 puandan fazla artarak 61 bin 721,84 puana kadar yükseldi. Dolar kuru ise hızla 1.80 liranın altına gerileyerek 1.76 lira seviyesine çekildi. Gösterge faiz yüzde 7.86 sevieysine indi. Dolar daha sonra bir miktar daha yükselerek 1.78 seviyelerine çıktı.

Öte yandan, kredi notu BBB- olan 7 ülke daha bulunuyor. Bunlar Kolombiya, Hırvatistan, İzlanda, Fas, Panama, Portekiz ve Tunus.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com