Türkiye’nin kredi notu yükseldi!

Türkiye’nin kredi notu yükseldi!
S&P, Türkiye'nin uzun vadeli kredi notunu BB'den BB+'ya yükseltti

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standart&Poor’s, Türkiye’nin uzun vadeli kredi notunu “BB”den, “BB+”ya yükseltti.
S&P’den yapılan açıklamada, Türk ekonomisinin direnç kazandığı belirtilerek, “Türk ekonomisinin görece sağlam olan mali performansını gözardı etmeden yavaşça yeniden dengelendiği gözükmektedir” denildi.

Açıklamada, “Türkiye’nin dalgalı kur rejimi, döviz borçlanmasında temkinli limitlenme ve derinleşen yerel sermaye piyasası, ekonomiyi potansiyel sermaye hareketlerine karşı dirençli hale getirmekte” ifadeleri kullanılırken, Türkiye’nin notunu “BB+”ya yükseltildiği ve görünümün durağan olduğu kaydedildi.

DAHA YÜKSEK OLMALIYDI

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ise Londra’da Başbakanlık Yatırım Ajansı tarafından düzenlenen Türkiye Altyapı Konferansı’nın ardından konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Bu haberin cesaret verici olduğunu aktaran Şimşek, “Daha yüksek bir notu hak ediyoruz” ifadesini kullandı. S&P’den yapılan açıklamayı da değerlendiren Şimşek, ekonomik alandaki reformların devam edeceğinin altını çizdi.

BEKLİYORDUM AMA YETERLİ DEĞİL

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan da yaptığı açıklamada, ”Uluslararası derecelendirme kuruluşları içinde Türkiye’nin kredi notu en düşük değerlendirildiği kurum S&P. Şu anda Türkiye’nin notunu Moodys ile aynı düzeye getirdi. ‘Yatırım yapılabilir’ düzeyin bir kademe altındayız ama Türkiye ekonomisi gösterdiği performansla çoktan yatırım yapılabilir ülke derecesini hak ediyor.

İnanıyorum ki önümüzdeki dönemde kredi derecelendirme kuruluşları Türkiye’nin kredi notunu ‘yatırım yapılabilir ülke’ derecesine getirecekler. Yapılan bu not artırımı beklenen bir gelişmedir.

Ben de defalarca S&P’den not artışı beklediğimizi dile getirmiştim” dedi.(MUK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com