Türkiye'nin kredi notu yükseldi

Türkiye'nin kredi notu yükseldi
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard&Poor's, Türkiye'nin uzun vadeli kredi notunu BB'den, BB+'ya yükseltti.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard&Poor's (S&P), Türkiye'nin kredi notunu ''BB+''ya yükseltmesine ilişkin, ''Önümüzdeki yıllarda, iç talebin ve ihracatın artışını yansıtacak şekilde ekonomik büyümenin hızlanmasını bekliyoruz'' açıklamasını yaptı.
 
S&P'nin resmi web sitesinde yer alan açıklamada, ''2012 yılının ikinci yarısı boyunca Merkez Bankasının daha uygun politika duruşu sergilemesiyle sermaye akışında iyileşme görüldü. Yıllık kredi büyümesi yaklaşık yüzde 20'ye yükseldi. Yakın zamanda politikaların yavaş yavaş Türkiye'nin düşük yapısal tasarruf oranına hitap etmesini ve finansal riski sınırlamasını bekliyoruz'' ifadeleri kullanıldı.
 
Çözüm sürecinde Türkiye'nin barışçıl yollarla sorunun çözümünü sağlamasının kredi notuna, mali ve ticari performansa olumlu etkisi olabileceği belirtilen açıklamada, ani kredi artışlarının, cari açıkta yaşanabilecek kayda değer artışların da Türkiye'nin kredine notuna olumsuz yansıyabileceğine dikkat çekildi.
 
Türkiye'nin önümüzdeki dönemde iç talep ve ihracat artışını birlikte kaydedebileceğine işaret edilen açıklamada, ''Önümüzdeki yıllarda, iç talebin ve ihracatın artışını yansıtacak şekilde ekonomik büyümenin hızlanmasını bekliyoruz'' öngörüsüne yer verildi.
 
Açıklamada, Türkiye'nin 2014 ve 2015 yıllarında gerçekleşecek yerel, genel ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin potansiyel risk olarak görüldüğü dile getirilen açıklamada, şunlar kaydedildi:
 
''Mali açığın 2014-2015 yıllarında gayri safi yurt içi hasılanın (GSYH) yüzde 2,5'i oranında gerçekleşmesini beklememize rağmen, mali durum daha kötüleşebilir. Tarihsel olarak, ekonomi politikaları büyümeye odaklanırken, büyümenin içeriğine daha az odaklanılmakta.''
 
"Türkiye daha yüksek bir notu hak ediyor"
 
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P'nin not artırımının cesaret verici olduğunu, ancak Türkiye'nin daha yüksek bir notu hak ettiğini açıkladı.
 
İngiltere'nin başkenti Londra'da temaslarda bulunan Şimşek, yaptığı yazılı açıklamada, şunları kaydetti:
 
''S&P'nin not artırımı cesaret verici ancak Türkiye daha yüksek bir notu hak ediyor. Not artırımı her ne kadar oldukça geç gelmiş ve Türkiye'nin hak ettiği seviyeyi hala yansıtmamış olsa da bu değerlendirme, hükümetlerimiz döneminde elde edilen kazanımların farkındalığı adına önemli bir adımdır.''
 
Bakan Şimşek ayrıca, not artışının Türk firmalarının finansmana erişimini kolaylaştıracağını bildirdi.
 
''Not artışı, performansın altında''

 
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard&Poors'un, Türkiye'nin kredi notunda yaptığı  artışın yeterli olmadığını belirtti.
 
Türkiye ekonomisinin gösterdiği performans, gerçekleştirdiği ihracat artışı ile dünyanın pek çok ülkesinden ayrıştığını kaydeden Çağlayan, şunları söyledi:
 
''Uluslararası derecelendirme kuruluşları içinde Türkiye'nin kredi notu en düşük değerlendirildiği kurum S&P. Şu anda Türkiye'nin notunu Moodys ile aynı düzeye getirdi. 'Yatırım yapılabilir' düzeyin bir kademe altındayız ama Türkiye ekonomisi gösterdiği performansla çoktan yatırım yapılabilir ülke derecesini hak ediyor. İnanıyorum ki önümüzdeki dönemde kredi derecelendirme kuruluşları Türkiye'nin kredi notunu 'yatırım yapılabilir ülke' derecesine getirecekler. Yapılan bu not artırımı beklenen bir gelişmedir. Ben de defalarca S&P'den not artışı beklediğimizi dile getirmiştim.''
 
Kredi notunun yükseltilmesinin, Türkiye ekonomisinin hakkının teslimi olduğunu belirten Çağlayan, S&P'nin, not artırımının temelinde çözüm sürecine atıfta bulunması, istikrarlı ve sürdürülebilir borçlanma politikasının yanı sıra ihracat performansına vurgu yapmasının önemli olduğuna işaret etti. 
 
"Hak ettiğimiz not yine verilmedi"
 
Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard&Poors'un, Türkiye'nin kredi not artırımının olumlu bir gelişme olduğunu ancak Türkiye'nin hak ettiği notun yine verilmediğini söyledi . (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com